Jiný Montmartre

29.12.2013

Co má společného Dalidino ňadro s malým Londýnem a Japonkou Naoko? Vše najdete v Paříži na Montmartru, pokud připustíte, že Montmartre není jenom Moulin Rouge, Sacré Coeur a Place du Tertre. Připustíte-li to, a pokud vás placený průvodce propustí ze svých osidel, můžete objevovat méně známé tváře tohoto slavného kopce. V rue d´Orchampt najdete zajímavé pohledy na kopec a bílé kupole Sacré Coeur. Na malém náměstí, či spíše v ohybu cesty potkáte bustu Dalidy, protože zde tato slavná zpěvačka bydlela. Na rozdíl od Julie, jejíž ňadro je dotýkáno ve Veroně, byla Dalida skutečná. Ale dnes se ten rozdíl mezi literární postavou a reálnou bytostí vytrácí. Pro nás Čechy o to víc, že Dalida u nás nebyla až tak známá. Julie i Dalida mají vlastně společné i to, že se obě rozhodly ze světa odejít, když se jim stal nesnesitelný.

Z rue d´Orchampt se můžete pustit dolů po Avenue Junot, v jejíž polovině nepřehlédněte slepou uličku, poznáte ji podle kavárny Marcel na rohu. Villa Léandre vás přenese do jiného světa, jako byste Eurotunelem prosvištěli do typické londýnské obytné čtvrti s cihlovými domy, k nimž vedou předzahrádky a nezbytné schůdky.

V Paříži, jako v každém velkoměstě, najdete restaurace všech světových kuchyní. Na Montmartru ale jejich frekvence není až taková, proto určitě v rue des Abbesses nepřehlédnete Naoko. Nazvali ji tímto v Japonsku celkem běžným dívčím jménem, nám se ale hned vybavil jeden obchůdek v pražské Revoluční ulici, jehož zakladatele a majitele znám. Když jsem ho pak potkal a vyprávěl mu o našem pařížském objevu, překvapil mě odpovědí, že právě na onom místě ho název pro své podnikání napadl, když v Paříži trávili se ženou svatební cestu. Prostě Paříž přeje nápadům, umělcům a zamilovaným. A Montmarte zvlášť.