Kníženky jako duševní stravenky

06.10.2016

Tak prý by se do novely zákona o daních z příjmů mohly coby benefit pro zaměstnance prosadit vedle stravenek i knižní poukázky. Kníženky. Proč ne? Když stát podporuje náš žaludek, neměl by zapomínat na stravu duševní. Jíst musí a umí všichni. Nediskriminovaly by kníženky pracující analfabety a dyslektiky? Stravenky jsou spočítány podle odpracovaných dnů, jimž odpovídají jakési nárokové obědy, jeden tak zhruba za 80,-. Kníženky by se počítaly asi dle celostáního průměru přečtených knih za měsíc, dejme tomu, že by zaměstnanec dostal tři kníženky po 250,- Kč. Mně by se to líbilo, nejspíš bych je přečerpal a dával za ně kolegům stravenky. Fasujeme čtyřicetikorunové, takže za jednu knižní poukázku bych dával šest "žrádelenek" a koblihu.

A proč nejít dál. Stejně by se po Svazu českých knihkupců dřív nebo později ozvaly další sdružení a spolky. Do zaměstnaneckých benefitů by měly patřit posilněnky, čili poukázky do fitka. Platily by i na masáže, možná i do aquaparku. Veškerou další kulturu by pokrývaly kulturněnky. Kupovaly by se za ně vstupenky do divadel a na koncerty, použít by se daly i do kin, ale jen u těch filmů, které dostaly víc jak 50%. Troškovi to bude jedno, ten má své diváky jisté.

"Vezmu si lítačku a vyrážím do města. Musím uplatnit posilněnky, než mi propadnou. Doufám, že tři hodiny v posilovně, půl hodiny v solárku a jednu masáž přežiju. Kníženky naštěstí platí až do konce příštího roku, tak je rozdám dětem k vánocům. Někde mám ještě tři kulturněnky, možná se mi je podaří vyměnit s kolegou za stravenky, které se mi budou zítra na pařbě hodit víc. U nás v hospodě je výčepní bere i za pivo. Říká jim pivněnky. Prý si to před úřady zdůvodní faktem, že pivo je tekutej chleba."

Vlastně by se stravenky měly atomizovat, takhle není pod kontrolou, zda se zaměstnanci stravují zdravě, nebo se cpou bůčkem se šesti. Ve vyváženém poměru by stravenky byly nahrazeny ovocenkami zahrnujícími pochopitelně i zeleninu, cerálenkami, též mlíčenkami uplatnitelnými i za jogurty, sýry, nikoli však za zmrzlinu. V úvahu přichází též masenky v bílé barvě, protože by platily pouze na zdravé kuřecí, krůtí nebo rybí maso. Vegetariáni by místo nich dostávali víc ovocenek. Placení u pokladen se bohužel výrazně zpomalí, spoustu lidí to otráví.

"Mně je to ale fuk. Nguyen u nás ve večerce bere všechno, za posilněnku mi klidně dá i cigára. Nekolkovaný."