Lupy na víně

03.10.2016

Přestože mě několik let strávených v kancelářském oupnspejsu naučilo vypínat sluch, občas nechtěně něco odposlechnu tu, či v hromadně dopravním prostředku. Když jsem poprvé zachytil cosi jako "lupy na víně", neobvyklé spojení mě zaujalo a vyvolalo řadu otázek a představ. Postupně jsem vypátral, že rozhodně nebyla řeč o vinné kůře při svědění hlavové pokožky, ani o jakési blíže neurčené tragédii, v níž lupy něco zavinily, natož o bizarním pokrmu z říše spíše šimpanzí. Dotyčná mládež se bavila o "loops on Vine", což jsou jakási ultrakrátká videa na světoznámé sociální síti a aplikaci Vine. Stejně tak vineři a vinaři nemají společného nic, byť vinař se snadno může stát vinerem, opačně to jde jen těžko. (Bohužel mi teď po gúglení na dané téma lezou na všech stránkách samé reklamy na speciální šampóny.)

Už jsem si zvykl, že miliardy lidí někde něco nadšeně sledují, sdílí, komentují na sociálních sítích, zatímco já ani netuším, která bije. Všem je tudíž zcela jasné, že loop může nebo má trvat maximálně šest vteřin. V nich se může nebo má odehrát celý příběh. Proč zrovna šest vteřin, nevím. Já samozřejmě taky bývám lehce netrpělivý, když sleduji některé umělecké filmy, v nichž hrdina či hrdinka pět minut upřeně hledí do kraje a mlčí, kamera se taky nehne, a kdyby se nechvělo listí na stromech, člověk by si myslel, že se film zasekl. Ale co je moc, to je příliš. Že by v dnešní roztěkané době mysl mladých vydržela něco sledovat jen šest vteřin a pak už se začala nudit a potřebovala jiný podnět?

Do hlubších tajů světa vinerů a jejich folouverů a folouverek jsem nepronikl. Nejspíš něco bude na nadání borce, jenž geniálně paroduje mě neznámou celebritu, takže má několik miliónů sledovačů. Jakási Lele Pons prý dosáhla miliardu zhlédnutí svých lúpů. Šest vteřin a dost. V některých případech je i to doba zbytečně dlouhá. Ale třeba se tady podaří natočit nějaké umění. V době, kdy se tak cení autorství, osobnost a individualita (a kdy se všichni tak zoufale opičí jeden po druhém), se v případě slavných lúpů možná dočkáme toho, že video poběží daných šest vteřin a pak dvě minuty půjdou titulky.