Lyonské fresky

01.05.2017

Streetart už dávno představuje fenomén neoddělitelný od většiny měst a vynecháme-li primitivní tagy na úrovni psího značkování domovních rohů, lze v něm sledovat různé školy a trendy. Od živelných a proměnlivých až po ty oficiální, vytvářené na objednávku a zapsané do bedekrů. Lyon obsahuje od všeho trochu, ale nejvíc ho proslavily fresky z dílny CitéCréation. V rámci prodlouženého víkendu jich lze sotva stihnout víc.

Dílnu CitéCréation založila již v roce 1978 skupina studentů umění, kteří se rozhodli poslední rok praxe věnovat právě pouličním freskám. Inspirovali se v Mexiku, které má v podobných malbách dlouhou tradici. Historii této tvorby lze sledovat na té nejslavnější fresce Le Mur de Canuts, jejíž vývoj je popsán v průchodu v levé straně domu.

Le Mur de Canuts najdete v ulici Boulevard des Canuts. Nechcete-li courat čtvrtí Croix-Rousse, jeďte metrem C na stanici Hénon. Vznikla v roce 1987 a prošla již řadou inovací. Mimochodem, jde o největší pomalovanou zeď v Evropě. Dnes má CitéCréation zakázky z celého světa. K vlastní realizaci nestačí batoh s barvami ve spreji. Pokud freska vzniká přímo na zdi, předpokládá to velmi kvalitní omítku. Jinak se podklad různě upravuje základními nátěry, ochrannými vrstvami PVC nebo cementu se skleněnými vlákny apod. Teprve pak přicházejí na řadu vysoce odolné a trvanlivé akrylátové barvy.

Na všech lyonských dílech je mimo jiné pozoruhodné i to, že je žádní sprejeři neničí, i když jejich tagy hyzdí kdejakou jinou zeď. Další vyhledávanou atrakcí je La Fresque de Lyonnais s dvaceti pěti nejvýznamnějšími osobnostmi města.

Vyobrazeni tu pochopitelně jsou Auguste Lumiére a Louis Lumiére, Paul Bocuse, Antoine de St. Exupéry, André-Marie Ampére. Nechybí ani rodák Pierre Puvis de Chavannes (1824-1898), předchůdce dnešních tvůrců nástěných maleb, jehož fresky zdobí mimo jiné pařížskou Sorbonnu.

Kousek dál po nábřeží Saint-Vincent narazíte na fresku "knihovnickou" s pěti sty vyobrazených knih. Některé z nich si možná můžete koupit od sousedních živých bukinistů.

Nová díla stále vznikají. Pocta malíři Tony Tolletovi v rue Pareille byla realizována v roce 2012. Vtipné je, že Street View od Gúglu nepozná, že jde o nástěnnou malbu, a tak malíři rozostří obličej v rámci své anonymizační politiky. Lyon je krásné a živé město s bohatou historií. K ní dnes už patří i nápadité domovní fresky, za nimiž se vyplatí podniknout výpravu.