Mám se sologamně

19.12.2018

Nemít sloveso "mít", museli bychom ho vymyslet. Ač nedokonavé, vyskytuje se nejmíň ve čtrnácti způsobech použití, a to tu máme ještě jeho modální verzi, objevuje se taky v různých souslovích. Mně se líbí, jak jeho zvratná podoba dokáže v pěti písmenech souhrnně vyjádřit takovou složitou záležitost, jakou je osobnost člověka. Mít se! Jak se máš? Měj se! Bohužel, v současné době se ovšem zvratný tvar slovesa mít zvrátil víc, než je zdrávo. Zvrátil se v sologamii. Mít se může znamenat, že dotyčná osoba má sebe sama jenom pro sebe a nikdy jinak.

V září 2017 si Italka Laura Mesiová vzala sebe samu. Mladá, hezká, finančně zajištěná, ale single. Chtěla zažít svůj velký den. Obřady tohoto typu prý už běžně nabízí i japonské nebo americké svatební agentury. Nevím, zda probíhají všechny ony známé úkony. Já být otcem Laury, tak bych jí místo doprovodu k oltáři dal pár facek. Na druhou stranu nutno uznat, že solosňatek má některé výhody. Ušetří se výlohy za hostinu pro druhou polovinu příbuzenstva, snubní prsten taky stačí jen jeden. Většinu oblíbených zvyků mohou sologamistky či sologamisti provozovat bez omezení (loučení se svobodou, něco nového, starého a půjčeného na sebe, mince do střevíce, polévka z jednoho talíře, krájení dortu, zametání střepů, házení kytice a střelba nevěstina podvazku, vypouštění holubů). Snad jen první novomanželský tanec a přenášení nevěsty přes práh by mohly působit menší komplikace.

Ani později v solomanželství nedochází k zásadním neshodám, i když nevěru vyloučit nelze. Nejsou-li dotyčný solomanžel nebo dotyčná solomanželka masochisty, nehrozí dnes tak rozšířené domácí násilí a následné zatěžování soudů. Z právního hlediska ovšem nemá sologamní sňatek žádnou platnost. Zatím. Nedávno náš parlament jednal o zákoně, v němž se měl změnit text, že sňatek je svazek muže a ženy za neutrální "sňatek dvou osob". Naši zákonodárci zapomněli, že vlastně diskriminují sologamisty. Bude tedy nezbytné, aby se znění zákona v tomto bodě upravilo na "sňatek maximálně dvou osob".

Pro některé zastánce tradic jsou prý solosňatky znakem konce světa. Mě první informace o tomto jevu taky zaskočila, ale po čase jsem ji strávil. Jenže vzápětí přišla řadou fotografií doprovázená zpráva z módního světa, jak si teď muži s oblibou vplétají květiny do vousů. A to jsem už opravdu musel zalistovat Janovým Zjevením, jestli se jeho proroctví nezačíná naplňovat.