Mezinárodní a světové dny čehokoliv

19.10.2015

Z dětství si světový den nevybavuji žádný a mezinárodní dny jen dva. Žen a dětí. V ten první máma přicházela domů s umolousanou kyticí karafiátů a otec mnohem později s výraznou opicí. V ten druhý jsme psávali na tabuli něco ve smyslu, že zkoušení a písemky OSN zakazuje. Inu, tehdy byl život na západ od Aše košatější i v tom, co si jeho obyvatelé mohli připomínat a případně oslavovat. Mohli svobodně pořádat manifestace, tryzny nebo party u takových zásadních příležitostí, jakými jsou například Světový den mokřadů nebo Mezinárodní den prostitutek.

Světové dny by měly zahrnovat celý svět, zatímco mezinárodní se mohou týkat jen několika států. Například Den bez nákupů je zván mezinárodním a ne světovým, protože existují země, kde lidé bez nákupů žijí celý rok, nemajíce co, kde a za co nakupovat, takže by nejspíš nechápali, o co jde. Napočítal jsem asi 280 slavných dnů, a kdybych přidal světové či mezinárodní týdny, obsadil by se rok kompletně. Vlastně v jenom případě se neslaví den, ale noc. Den netopýrů by si oslavenci moc neužili a tak sdružení Eurobats vyhlásilo Evropskou noc netopýrů z 28. na 29. srpna.

Dny tyto kupodivu nejsou rozmístěny rovnoměrně, některá místa v kalendáři zůstala zatím volná, naopak jiná slávou přímo překypují. Do knihy rekordů by se zapsaly svorně 21. březen a 1. říjen s celkovým počtem šesti významných dnů. Nepátral jsem detailně po tom, proč zrovna Mezinárodní den triček připadá na 21. červen a Den suchého zipu na 2. srpen. Jindy ale datum může být přímo integrální součástí celé záležitosti jako třeba 4. květen pro Den Star Wars (viz "May the 4th be with you" - "May the force be with you"), nebo 14. březen pro Den pí. Kumulace různých připomenutíhodných skutečností v témže dni vytváří kuriózní spojení a asociace. Například 25. listopad je prohlášen jako Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách. Proč je tedy současně na nich násilí pácháno tím, že se slaví Mezinárodní den bez nákupů?

Miluji 20. březen, protože je to Světový den vrabců, štěstí, frankofonie a divadla pro děti a mládež. Podle kalendáře světových a mezinárodních dnů by se dal naplánovat rok plný rozmanitých aktivit a zábav. Například 21. listopad je optimální proto, abyste pozdravili lidstvo nějakým filozofickým moudrem, pokud možno z televizní obrazovky a pak šli na ryby. (Světový den televize, Světový den pozdravů, Mezinárodní den filozofie, Světový den rybářství). První říjen je nesporně sympatický všem seniorům, kteří se projedou na kole, pojí něco zeleniny a při poslechu hudby si dají šálek kávy za dohledu lékařů. Jinak řečeno je to den seniorů, kávy, lékařů, cyklistiky, vegetariánství a hudby. Některé činnosti pochopitelně nelze odsouvat na jediný den v roce (19. listopad - Světový den toalet; 5. květen - Mezinárodní den hygieny rukou, 20. duben - Světový den marihuany), jiné naopak sotvakdo může nějak smysluplně či pravidelně aplikovat (2. březen - Mezinárodní den zásnub; 21. květen - Mezinárodní den kachliček).

Od doby, kdy i my v české kotlině můžeme svobodně slavit všechny významné dny, bylo vyhlášeno více než sto nových. Počítám, že nazrál čas, abych podal návrh na vyhlášení Světového dne milovníků světových a mezinárodních dnů, něco jako World day of world days. Eventuálně v úvahu přichází dny hned čtyři (World day of world days, World day of international days, International day of world days a International day of international days). Bude-li potřeba nasbírat nějaké podpisy, doufám, že mě čtenáři krajniček podpoří.