Mít zuby jako žralok

06.02.2016

Kdykoliv musím navštívit zubaře, přemýšlím, proč nebyl homo sapiens vybaven nějakým spolehlivějším kousacím ústrojím. Třeba jako žralok. Nejvíc se mi na žraločím chrupu líbí jeho neomezená regenerace. Sotva se první řada opotřebuje, což může nastat klidně i za týden, odpadne, a nastoupí ze zálohy nová, čerstvá rota nabroušených zubů. Žraloku tygřímu se jich vytvoří za deset let až 24000. Co všechno by se tím změnilo?

Kolik jenom máme oborů motajících se okolo našeho nedokonalého chrupu! Stomatologie, dentální hygiena, zubní chirurgie, estetická stomatologie, ortodoncie. Celé průmyslové obory se na nás přiživují výrobou zubních kartáčků, nití, past, bělidel, rovnátek a protéz, též vrtaček, křesel a kleští. Se žraločími zuby v hubě by to všechno bylo zbytečné. Forenzní kriminalistika by sice přišla o jednoznačné důkazy čelistního otisku, ale zase by nacházela zuby různě poztrácené a z nich by zjišťovala DNA pachatelů či obětí. Některé pojmy by zanikly zcela, některá úsloví a rčení by se asi změnila. Sotva by existoval zub moudrosti, copak lze nějaké nabýt za týden? Kvůli všeobecné nadprodukci kousacích nástrojů by rčení jako "dát někomu do zubů" nebo "zub za zub" neměla už patřičnou váhu. Ludvík Vaculík by si vzpomněl na písničky, kde se zpívá o zubech. Některé by mohly zůstat jak jsou (Ty máš velký zubiska, hej, hej, koleda, natáh´ bys mi kůžiska, hej, hej, koleda), jiné by bylo nutno upravit (Očko mala len jedno, aj na tom mala bělmo, vlasy mala sivé, nohy mala krivé, zuba ani jedneho), neboť bezzubost by vymizela. Osoby trpící syndromem hromadění by měly ideální příležitost dát do toho něco ze sebe.

Lajfstajlový a fešn byznys by ale dříve nebo později s něčím přišel, zase by nás začaly masírovat reklamy zaměřené na to, co máme v hubě:

  • Vitamínová barva na vaše zuby! Každý týden jinou barvu zubů!
  • Pošlete nám selfí úsměv a přihlašte se do soutěže Miss čelist!
  • Vytvoříme vám vkusný náhrdelník z vašich řezáků!
  • Naše klinika nabízí masáže dásní, aby vám zuby padaly rovnoměrně!
  • Kupte si naše stylové zubní odpadkové koše!

Jen profese zubaře by se přiblížila víc činnosti popeláře. Nemaje nic jiného na práci, svážel a recykloval by použité zuby.