Montpellier

30.07.2014

Fast food orchestra v písni Montpellier zpívá: "A slunce svítí z mraků nelije, na samém jihu Francie". Ač oni mají text dál jinak, mě sem do rýmu pasuje "Montpelijé". Hlavně proto, že v horách vzdálených 50 kilometrů od Montpellieru lilo, zatímco když jsme dorazili do tohoto krásného města, bylo slunečno a teplo. A tak to má být, v létě na jihu Francie.

Na Place de la Comedie nebo na Promenade de Peyrou si člověk připadá jako v malé Paříži, ba i malý Vítězný oblouk tu postavili v roce 1691 jako poctu Ludvíku XIV. Ovšem celý tento kraj se v historii s Paříží zrovna nekamarádil a Ludvík XIII musel protestantský Montpellier umravnit poněkud násilně. Takže je otázka, jak chápat ten oblouk. Ale odbočte stranou do uliček a tady už Montpellier je sám sebou, plný zachovalých středověkých domů, kouzelných plácků a zákoutí.

Škoda, že nejsem v studentském věku. Studovat v Montpellieru, třeba dějiny umění, jezdit po celém jihu od jedné galerie k druhému muzeu, a večer pak diskutovat v barech a kavárnách. Však v Montpellieru každý bar pořádá jednou týdně studentskou noc s provozem až do dvou do rána a s cenami přizpůsobenými studentské kapse. Nevím, zda se na zdejší starobylé univerzitě studují dějiny umění, ale na některé ze dvou dalších patrně ano. Univerzita, která byla ve středověku kulturním centrem celé jižní Francie, byla založena v roce 1220 a patří mezi elitu těch nejstarších v Evropě. Taky katedrálu Saint-Pierre, jež tvoří součást komplexu univerzitních budov, nelze přehlédnout. Hlavně její mohutné pylony.

Zdaleka nejlepší kávu za poslední roky našich návštěv Francie měli v kavárně s poněkud nefrancouzským názvem Sister´s Cafe v Rue Soeurs Noires poblíž svatého Rocha. Skoro se blížila té italské. A nejste-li na kávu, stejně se vám tady bude líbit, protože okolní uličky jsou plné toho, co dělá jižní Francii jižní Francií. A když už jsem začal těmi rýmy, měl bych jimi i končit.

Nad kávou a minerálkou Perrier
přemýšlím, co mi dal Montpellier.
Už to není jen jméno z učebnic,
mám pár dojmů a snů, však jinak nic.
Snad z toho zůstane alespoň trocha,
když tu tak dumám u svatého Rocha.