Moustiers hvězda Provence

21.09.2019

Moustiers-Sainte-Marie, "Etoile de Provence", hvězda Provence, jedna z nejkrásnějších vesnic na jihu Francie. Je pravda, že nad Moustiers se vznáší vždy o jednu hvězdu víc než nad ostatními místy v Provence. Ta jejich je kovová a pozlacená, něco přes metr velká a visí na 135 metrů dlouhém řetězu mezi dvěma vápencovými skalními výběžky na západním okraji kaňonu Verdon. Ve srovnání s hvězdami naší galaxie je moustierská výrazně mladší, visí nad obcí jen od středověku.

Hvězdu sem prý umístil rytíř Blacas d´Aups jako vděk za návrat z křížové výpravy. Každých padesát let se řetěz a hvězda sundávají, renovují nebo mění za nové. Pod hvězdou stojí kaple Notre-Dame-de-Beuavoir ze 14. století, k níž vede křížová cesta, která v plné sezóně aspoň trochu odčerpá množství turistů, kteří by se jinak hromadili v nemnohých a úzkých uličkách obce. Neboť tvrdí-li bedekry o něčem, že je "nej", musí to vidět každý. A vesnice sevřená ve skalách čítající 635 obyvatel není nafukovací.

Moustiers je po staletí centrem keramiky, zejména výroby fajánse. Tajemství porcelánové glazury fajáns údajně již roku 1668 prozradil Pierru Clérissovi z Moustiers jeden mnich z italské Faenzy. Keramika se nejvíc proslavila v 17. a 18. století, kdy byla často využívána pro stolování francouzské aristokracie. I dnes tu funguje nejméně patnáct keramických ateliérů. Historie sahá ale mnohem dále do minulosti, mniši z Lérinských ostrovů zde už v 6. století založili klášter, od něhož pochází i jméno obce.

Romantický ráz Moustiers předurčuje už poloha mezi skalami, z nichž vytéká Ravin de Notre-Dame spadající v kaskádách prostředkem vesnice a nutící stavět mosty. Procházku úzkými uličkami a poklidnými náměstíčky si nejlépe vychutnáte po ránu. Kvůli fotkám si ovšem musíte počkat. Ráno se totiž slunce ukrývá za horou a Moustiers se noří do příjemného ovšem nefotogenického stínu.

Komu nestačí křížová cesta, může vyšplhat na druhé straně k jeskyni, kde sedí Sv. Marie s vlčákem či podobnou šelmou psovitou. Jako bonus dostane i výhled do kraje až k jezeru Sainte-Croix. Cesta z Moustiers-Sainte-Marie zejména směrem na Valensole či Forcalquier se může protáhnout. V době od června do poloviny července tu pravidelně dochází krkolomnému zastavování aut i autobusů u krajnic a hektickému vyskakování lidí do polí, kde kvete levandule v úhledně srovnaných řádcích.