Můj nejtajnější hřích

03.08.2015

Každá celebrita, když chce udržet zájem médií, musí na sebe čas od času něco prozradit. Necítím se sice býti hvězdou čehokoliv, ale zájem čtenářů krajniček je potřeba také něčím přiživit. Přiznávám tedy, že pravidelně a dlouhodobě užívám drogu v podobě toho nejpodřadnějšího televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě (dále jen OVRZ). Je to stejné, jako by si člověk navštěvující převážně kulinářské podniky zepředu i zezadu oblepené mišelinskými hvězdami večer koupil ten nejodpornější točený salám, pokrájel ho, opepřil a pokapal tím nejobyčejnějším octem, kterého je litr za tři koruny. A kdyby to tak dělal skoro každý úterní a čtvrteční večer, s prázdninovou přestávkou, už několik let.

Pro neznalé: OVRZ je nekonečný seriál na TV Nova odehrávající se v nemocničním prostředí blíže neurčeného maloměsta Kamenice. Nemocnice má skvělé lékaře a ostatní personál, který ovšem převážně řeší své osobní problémy a vztahy a pak zdraví svých příbuzných a známých. Ono je daleko zajímavější, když záchranka přiveze někoho, kdo je nějak spjat hned s několika protagonisty seriálu. Tím lze zároveň vysvětlit, proč je pacientům věnována taková vzorná péče, s níž se v reálu sotva setkáte. Morálně bezúhonní lékaři to pochopitelně vyvrací, kudy chodí, a občas příkladně odoperují neznámého, ba dokonce na něj myslí i doma u večeře. Z důvodů plastičnosti díla zde vystupuje i bezcharakterní a úplatný doktor, nechybí ani v jádru dobrá a obětavá vrchní sestra převážně se ovšem jevící jako nesnesitelně zvědavá drbna.

Protože dokonce ani v TV Nova nelze dlouhodobě omílat pořád dokola kdo s kým a jak, a všechny hlavní postavy už se s někým rozvedly, rozešly a zase sešly, přidávají se do seriálu různé externí události, aby díly byly trochu akční. Takže v městě okresního formátu pravidelně dochází k hromadným bouračkám s řadou mrtvých či polomrtvých, místní mafie také průběžně zásobuje všechna nemocniční oddělení snad jen kromě gynekologie. Uprchlí zločinci ohrožují personál a chrabří doktoři zasahují ve stylu texaských rangers. Možná se dočkáme i nějaké tsunami nebo aspoň protržení místní přehrady. Když už je daná postava vytěžena na maximum, nebo herce přestane to blbnutí bavit (či naopak požaduje zvýšení honorářů), nechá se v seriálu umřít. Umírání a následné truchlení jednak vystačí na několik dílů a pak do špitálu přijde nová krev.

Výroba seriálu něco stojí a dlouhé bloky reklam, které jej přerušují, nestačí. Pročež se do děje montuje propagace produktů tak vehementně, že pozornější divák nabývá dojmu, že se vlastně mezi produkty jen vkládá nějaká dějová vata. Že jde o produktovou vsuvku, lze zatím poznat tak, že dialog či monolog se v tom okamžiku stane ještě stupidnějším, aby i ten největší tupec pochopil, co si má koupit.

Inu, vše prozrazeno. Stejně byste na mě poznali, že mám prázdninový absťák. Ještě že na důsledky zveřejnění mého hříchu nejsem sám. Moje žena v tom jede taky.