Napůl é-občanem

26.09.2019

Tak mi dali novu občanku místo té ukradené. Vlastně mi dali é-občanku, čímž se ze mě stal očipovaný é-občan s é-identitou. É-občanem jsem zatím jen napůl, protože jsem si nepořídil čtečku karet a neaktivoval se. Paní na úřadě mi vysvětlila, že být é-občanem přináší řadu výhod. Vzpomněla si sice jen na dvě, ale i tak. Je bezvadné si zjistit, jestli jsem jako řidič nepřišel o nějaké body nebo si zaregistrovat živnost na živnostenském úřadě. Obojí z pohodlí domova. Sama úřednice ovšem přiznala, že taky není aktivovaná. Bokem poznamenávám, že tak či tak jsme oba při převzetí museli zadat BOK. Bezpečnostní osobní kód, čtyři až deset číslic, mohou po vás chtít v situaci, kdy é-občanku předložíte osobně někde na úřadě, po včerejší prohýřené noci vypadáte tak, že by vás nepoznala vlastní máma, a musíte jaksi dokázat, že jste totožní s osobou na fotce. Mimochodem, etymologie slova "totožnost" se váže k dialogu: "Toto jste opravdu vy?" "Ano, toto jsem já".

Je mi jasné, že elektronizace veřejné správy musí mít robustní a neprůstřelný bezpečnostní systém, když už stála těžké miliardy. Ajťáci bývají stran bezpečnosti vždy tak trochu paranoidní, vzpomínám si, jak bylo někdy těžké dostat se ráno do vlastního počítače v mezinárodní korporaci. Tím BOKem ovšem é-občanka nekončí. Naopak.

Chcete-li využívat všechny úžasné é-výhody, budete potřebovat IOK, PIN, QPIN, DOK a PUK. Třeba PUK je skřítek, kterým můžete odblokovat jiný kód, když vám opakovaně vypadne z paměti. Statečně mu pomáhá DOK, deblokační osobní kód, i když jeho moc sahá jen na IOK. Jinými slovy, vlastně čísly, kromě občanky a čtecího zařízení musíte znát sekvence 24 až 60 číslic navíc k těm všem PINům, co už si snažíte pamatovat, než jste se stali é-občany. Na rozdíl od PINu ke kreditce, který používáte denně, si ty občankové sotva utužíte v paměti. Nejjednodušší bude mít je hezky sepsané na papírku nalepeném na čtečce karet.

Myslím, že já zůstanu asi navždy napůl é-občanem, a to jsem po velkolepých é-výhodách ani moc nepátral. Stačilo projít situace, kdy jsem se za poslední rok potřeboval někde prokázat občankou. Výrazně převažují (ne)doručovací služby České pošty. No a pak jsem ji musel nedobrovolně vytáhnout v Nehvizdech, když jsem jel víc než čtyřicítkou. Obávám se, že by mi tam nepomohli ani PUK s DOKem dohromady.