Nebezpeční krasnoludki wroclawskie

03.10.2023

Jejich revírem je Wroclaw, jejich přitažlivost je vražedná. Nezkoušejte je všechny najít. Nezkoušejte je vyfotit. Lepší bude, když si je prohlédnete uctivě a z dálky, což jsou v jejich případě tak dva metry. Jinak vám totiž hrozí, že u vás vyvolají okamžitou závislost a v městě Wroclawi už nespatříte nic jiného.

Pracz (bulwar Włostowica, Wrocław)
Pracz (bulwar Włostowica, Wrocław)

Řeč je o vratislavských skřítcích čili trpajzlících. Polština má pro ně ale mnohem hezčí označení: "krasnolud", "krasnal" nebo nejlépe "krasnoludek". Nikdo neví, kolik jich přesně je. Vyskytly se snahy o jejich zmapování a popis, existuje i jakási databáze krasnoludků (visitwroclaw.eu/baza-krasnali), ale ani tady nemají jasno. Databáze uvádí, že koncem roku 2020 jich bylo 360, sama jich ovšem eviduje 509. Článek v "Newsweek Polska" z června 2020 se domnívá, že jich v městě žije asi tisícovka. Wroclawski portal uváděl v lednu 2023 mapu s 380 trpajzlíky včetně těch, kteří už zmizeli.

WrocLovek (Odrzańska, Wrocław)
WrocLovek (Odrzańska, Wrocław)

Celá řada teorií se snaží vysvětlit historii jejich vzniku. Ta nejvíc pravděpodobná souvisí s protikomunistickou happeningovou iniciativou Oranžová alternativa (Pomarańczowa Alternatywa), pro níž se stala symbolem postava krasnoludka. Členové iniciativy využívali výkladu zákona, že lidem je sice zakázáno demonstrovat, ale trpaslíkům nikoliv. V osmdesátých letech minulého století se lidé za ně převlékali a uspořádali třeba recesistickou oslavu VŘSR pod heslem "všechnu moc trpaslíkům!".

Konspirek (pl. Solny 11, Wrocław)
Konspirek (pl. Solny 11, Wrocław)

První trpaslík se objevil v roce 2001 na Svídnické ulici jako součást pomníku Oranžové alternativy. Ta pravá trpasličí mánie ale začala až v roce 2005, kdy mladý místní umělec Tomasz Moczek vytvořil první čtyři krasnoludky a umístil je v prostoru města. Nápad nezůstal bez odezvy a brzy se jím inspirovala řada dalších tvůrců. Zapojily se i místní autority. Třeba přímo před vratislavskou radnicí stojí nevidomý krasnoludek, hluchý krasnoludek a trpasličí vozíčkář, kteří takto pomáhají zviditelnit projekt Město bez bariér.

Głuchak, Ślepak a W-Skers (Rynek 1, Wrocław)
Głuchak, Ślepak a W-Skers (Rynek 1, Wrocław)

Jeden z Moczkových skřítků se usadil na ostrov Piasek přímo na betonový břeh, aby si vypral prádlo. Ve snaze spatřit jej z doporučené vzdálenosti dvou metrů, nemajíce voru, riskovali byste úraz. Můžete se pokusit krasnalka aspoň vypátrat na prvním obrázku s katedrálou sv. Jana Křtitele v pozadí. Protože čistotný skřítek Pracz byl pravidelně při vysoké vodě strháván krami a kládami, byla instalace doplněna hromadou bronzového prádla, která funguje jako nárazník. Stejně jako Pracz mají všichni další trpaslíci svůj příběh.

Dialogomir (pl. Solny, Wrocław)
Dialogomir (pl. Solny, Wrocław)

Kdo propadne přitažlivosti krasnoludků, ten si nedá pokoj, dokud neprozkoumá každý kout aspoň v revíru starého města a jeho pěších zón. Zběsile pobíhá po městě, nepřetržitě hledí jen k zemi, což honosné chrámy a katedrály, jichž je ve Vratislavi nejméně šestnáct, vnímají jako přehlížení, když ne rovnou jako urážku.

Więzień či Więziennik (ul. Więzienna, Wrocław)
Więzień či Więziennik (ul. Więzienna, Wrocław)

Ať už trpasličí mánii propadnete nebo ne, vězte, co je největším přínosem krasnoludků v ulicích. Totiž fakt, že člověk, pán tvorstva, se k nim musí sehnout. Přímo se poklonit, chce-li si je prohlédnout a vyfotit.

Florianek (Świdnicka 18/20, Wrocław)
Florianek (Świdnicka 18/20, Wrocław)