Nehygienické pohádky

23.06.2020

Že pohádky jsou drsné až drastické, se všeobecně ví. Současné matky ovšem daleko víc děsí fakt, že pohádky vedou k nehygienickému chování. Jsou-li úzkostliví rodiče současně vegetariány, a přidá-li se k tomu ještě genderová spravedlnost, mohou rovnou vyhodit všechny dětské knihy včetně Mayovek a jiných dobrodružných děl, o klasice nemluvě. Ale vezměme v úvahu jen ony hygienické zásady.

Jak je možné, že se Jeníček s Mařenkou cpou perníkem aniž tento má označenu dobu expirace, obsah tuků a cukrů, o alergenech ani nemluvě? Děti byly situací donuceny setrávat v jedněch šatech, nemyté. Ale ono jim to zjevně nevadí! Kdyby se aspoň edukativně zmínily, jak nesprávné je uléhat do chlívku u perníkové chaloupky bez očisty. Princ Sněhurku políbí bez dovolení, přičemž ona je prakticky mrtvá. Smí se líbat mrtvoly bez souhlasu pozůstalých a bez patřičné dezinfekční přípravy? Sedmero krkavců? Ta hrůza z možného přenosu ptačí chřipky! Popelka a její kamarádění s holuby na tom není o nic líp. A co teprve princátko, když objíždí podhradí a jednu a tutéž botu navléká ženám bez rozpaků, a hlavně bez patřičného použití roztoku ethanolu, peroxidu a glycerolu.

Karel May by dnes sotva Vinnetoua napsal. Je přece všeobecně známo, že Indiáni vymřeli kvůli předávání dýmky míru z úst do úst, pokud je dřív nezabila výměna krve v rámci rituálu bratření. Koronavirus se krví sice nepřenese, ale HIV spolehlivě. Dnes by sbratření proběhlo nekontaktně, třeba tak, že by si Vinnetou přidal Old Shatterhanda mezi přátele na fejsbuku a jiných sítích. Označení "greenhorn" čili zelenáč by prošlo, pokud se tím myslí člověk, který má rád zeleninu. Ale slavná medvědobijka by se musela přejmenovat. Zvířata zabíjet nedovoleno, ale o lidech se vegetariáni nevyjadřují.

Postoupíme-li od pohádek ke klasice, neprojde dnes už ani Babička. Tak třeba Cilka a Manča ve čtvrté kapitole snědly kus pečené kočky. Už to samo by stačilo ke konfiskaci díla a je s podivem, že ještě neprotestovali ochránci zvířat. A jak s tím naložila Božena Němcová? "Pan otec přišel a slyše, co se stalo, zatočil pikslou v prstech řka: "Co se durdíte, panímámo, kdoví po čem děvče bude tlusté! Proti gustu žádný dišputát! Kdoví jestli já sám se jednou nepozvu na dobrou veverku!" šklíbil se pan otec." Prostě skandál! Babičku přepsat. A pro jistotu bych nechal strhnout sochu spisovatelky Němcové v České Skalici i jinde.