Několik inovativních námětů pro knihovny

24.01.2019

V naší místní knihovně máme skvělou knihovnici. Do své na první pohled nezáživné práce vnáší stále nová a nová překvapení, ke každému čtenáři má individuální přístup. Tuhle jsem sháněl něco o stockholmském syndromu. Obratem mi jednu knihu přinesla se slovy: "Ze začátku to bude hrůza, ale pak si ji celkem oblíbíte." Někdy mě ale její pohotovost trochu děsí. Jednou jsme se potkali přímo mezi regály a já se zeptal, zda mají knihu o perzekuční paranoii. Skoro na mě vybafla: "Je přímo za vámi"! Pořádá i pravidelné tematické výstavky. Nejvíc se mi líbila ta o paranormálních jevech vznášející se v prostoru.

Většina veřejných knihoven tituly řadí abecedně podle jmen autorů nebo je pořádá do tematických bloků jako jsou: historické romány, detektivky, kuchařky, poezie, thrillery, pohádky a podobně. Naše knihovnice ovšem k tomu, jako ostatně ke všemu, přistoupila svérázně. Uvědomila si, že lidé mají málo času a chtějí mít předem jasno, o co v knize jde. Vytvořila oddělení "Všichni umřou" a zařadila sem většinu Shakespearových tragédií, Flaubertovu Paní Bovaryovou, Deset malých černoušků od Agaty Christie a taky klasické horory. Regály označené "Svatba bude" zaplnila díly Jane Austenové či Vlasty Javořické. Pochopitelně jsou tu i sebrané drby o britské královské rodině. Mírné zmatení může způsobovat sekce "Život je pes", v níž nejsou zahrnuty kynologické příručky, ale romány potvrzující toto úsloví (Tolstého Anna Karenina, Hellerova Hlava XXII, díla Haliny Pawlowské atd.).

Nejvíc času na čtení mívají senioři, kteří jsou ale občas nuceni trávit čas v nemocnici. Knihovnice jim vyčlenila samostatný prostor označený jako "Knihy vhodné do nemocnice". Tituly dokonce uspořádala podle jednotlivých klinik a oddělení. Konkrétně třeba za cedulkou "Plicní oddělení" lze najít knihy jako: Do posledního dechu (Linda Castillo), Druhý dech (Lennie Maxx), Chyťte druhý dech (Dagmar Kludská) nebo Chalupářův druhý dech (Miroslav Kala). V části označené "Chirurgie" jsem objevil tituly Až mi zítra budeš chybět (Heine Bakkeid) a Chybějící díl (Marjorie Celona) připravené zřejmě pro pacienty podstupující nějakou amputaci. Nemocniční část knihovny jsem si oblíbil, byť někteří úzkoprsí čtenáři poukazovali na její cyničnost. Copak na polici "Urologie" nepovzbudí knihy jako Dokážete udržet tajemství? (Sophie Kinsella) nebo Naše šťastné kameny (Antonín Hrbek)? Pro hodiny strávené v čekárnách stomatologie jsou připraveny tituly: Trhačka zubů (Franz-Olivier Giesbert), Ďáblovy zuby (Susan Caseyová) nebo Zuby nehty (Jaroslav Riedel). Knihovna nedisponuje příliš bohatými fondy, takže do sekce "Adiktologie" přibyl zatím jen jediný titul (Ladislav Horáček, Petr Placák: Přece tady nebudeme sedět na sucho), ale věřím, že naše vynalézavá knihovnice si brzy poradí.

Aktuálně pracuje na tom, jak zvýšit návštěvnost. Zaměřila se na občany, kteří nemají čas číst celé knihy a stačí jim jen názvy děl. Knihovnice jim připravuje díla seřazená tak, že jejich tituly vytváří souvislý text, jakýsi příběh: Než jsem tě poznala (Jojo Moyesová) Vařila jsem pro Picassa (Camille Aubray) Za trest (Dick Francis) Maso - Jednoduše & dokonale (Roman Vaněk, Jana Vaňková). "Jako bys jedla kámen" (Wojciech Tochman) Tak pravil Zarathustra (Friedrich Nietzsche). Proč jsem se neoběsila (Halina Pawlowská) Na volné noze (Robert Vlach)? Tak nevím (Jiří Menzel), Jak chovat muže (Daniela Kovářová). Jsem roztříštěná (Tahereh Mafi) Černá potvora (Evelyn Waugh). Jsem ženská (Anna Świrszczyńska), Nejsem karton na vajíčka (Sara Stanford)! Mami, zabila jsem (Marcella Marboe) Nadějné vyhlídky (Charles Dickens). Já se nebojím (Niccolo Ammaniti) Hledání ztraceného času (Marcel Proust). Daleko od hlučícího davu (Thomas Hardy) S elegancí ježka (Muriel Barberyová) Ulovila jsem ho v buši (Halina Pawlowská). Je-li toto člověk (Primo Levi), Kdo chytá v žitě (J. D. Salinger)? Nevím kudy kam (Gayle Formanová), Já (Karlis Verdinš) Analfabetka, která uměla počítat (Jonas Jonasson) Sto roků samoty (Gabriel García Márquez). Nejsem namalovaná! (Alice Kopřivová). Tak mě někdy napadá (Ken Kesey) V sobotu večer, v neděli ráno (Alan Sillitoe): Svět se rozpadá (Chinua Achebe) Chladnokrevně (Truman Capote).