Nuda je nová zábava

02.06.2017

Nuda je umění. Ono jen tak nejde prohlásit "teď se budu nudit". Musí se vědět, jak na to. Nestačí nic nedělat a tupě zírat do zdi. To není nuda, ale duševní blackout, popřípadě pokročilá demence. Pravá, povznášející nuda potřebuje podněty, přísun obrazů a zvuků, nad nimiž si člověk uvědomuje, že už to dávno ví, viděl, zažil, že se mu předkládá něco zoufale vyčpělého, nad čím jásal už jako dítě a pak to útrpně shlédl při spoustě repríz. Dokonce už i takzvaně živě vysílané zprávy jen opakují, co před několika hodinami četl na internetu, jsou mu předkládány stejnými větami, takže ani jazykově se nelze chytit něčeho nového.

Ovšem v momentě, kdy si jeden připustí, jak se krásně nudí, nudit se přestává, protože se baví tím, jak se nebaví. Pro nudistu umělce je tudíž čirá, stoprocentní nuda jen vzácným, prchavým okamžikem. Naštěstí žijeme v době, kdy příležitostí k nudě máme mnoho. Naše globalizovaná a digitalizovaná společnost je první, která nikdy nic nevidí poprvé, jaksi na vlastní oči. Všechno už dávno někdo nafotil, natočil, oskenoval a šoupnul na internet, takže dávno předtím, než něco skutečně spatříme a zažijeme, jsme se s tím seznámili v různých virálech, četli o tom v blozích, nebo usínali u přátel při domácím promítání osmi set foteček z dovolené. Všichni tvrdí, zvláště pak kamarádi promítající vám osmistou padesátou fotku, na níž stojí před nějakou ruinou, že zprostředkovaný vjem nikdy není úplně stejný jako ten reálný. "To musíš zažít na vlastní kůži", a kliknou v tabletu na další složku s názvem Dovolena2016Roma. Zažít na vlastní kůži. Ale kdo dnes ví, jaký byl dojem z opravdu prvního spatření Niagarských vodopádů?

V Brně, kde taky jinde, sídlí spolek volného času se jménem Nuda (račte si ověřit podle identifikačního čísla 44014252). Jeho činnost je definována kódem NACE 94990 (Činnosti ostatních organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů j. n.). Předpokládám, že společným zájmem členů spolku je nudění společenské nebo společné. Kolektivní nuda totiž není jen pouhým setkáním individuálních nudistů, ale posouvá umění na vyšší úroveň, která umožňuje interpersonální přenos nudy na jedince dosud lačné po informacích a podnětech.

Pro začínající nudisty mám jeden spolehlivý návod. Chcete-li se rychle dostat do nirvány naprosté nudy, shlédněte přímý přenos z nějakého předávání cen za cokoliv. Je úplně jedno, zda jde o Zlatého lva s Adelou Banášovou, galavečer E-pojištění ligy s Liborem Boučkem nebo třeba předávání cen Oskarů v Los Angeles. Už po pár minutách zjistíte, že všechny televizní přenosy tohoto typu jsou od počátku televizních věků pořád stejné a mění se možná jen vnější dekorace a oblečení dam. V děkovných projevech obdarovaných jen málokdo najde nějaké rozdíly, i když verbální výtvory fotbalistů vykazují vyšší účinnost v bleskovém navození pocitu blažené nudy. Pruský generál Carl von Clausewitz prohlásil, že válka je pokračování politiky jinými prostředky. Já tvrdím, že nuda je pokračování zábavy stejnými prostředky.