Numerický hymnus

29.03.2016

Jsem v matematice nula, ale snad mi nikdo nebude nic vyčítat, když se zde podělím o svůj vztah k číslům. Však sám bývám mnohonásobně číslem nazýván. Většinou se dozvídám, že jsem "pěkný numero". Přičtu si k dobru, když jde o hodnotu nenulovou. Kéž bych měl aspoň zlomek vědomostí Johanna Carla Friedricha Gausse, jenž jako dítě řešil složité úlohy, to by teprve umocnilo moje pořadí ve světě čísel. Zatím však coby pouhý dělenec koukám na účet v mínusu a sním o tom být jednou dělitelem, pokud možno miliónové pozůstalosti. Mnohá žena by mě v počítání trumfla, dokonce i šestinedělka, byť neumí dělit šesti. Ač se tvrdí, že osud je nevypočitatelný, vždycky se najde někdo, kdo mi to spočítá.

Vrcholem mých matematických úspěchů je, že jsem si zapamatoval číslo 593. Náš dům nebyl poctěn číslem orientačním, má jen toto číslo popisné. Naštěstí jde o číslo Leylandovo. Nemusím si tudíž pracně pamatovat trojciferných 593. Stačí si vděčně vzpomenout na britského matematika a sečíst dvě na devátou a devět na druhou. Jak prosté!

Některá čísla jsou jaksi nudná, není na nich nic zvláštního. Jiná naopak pobrala takové vlastnosti, že se mohou nad ostatní vyvyšovat. Sudých je jak písku na Sahaře a lichá na tom nejsou o nic lépe. Ale najdou se vzácnosti jako třeba prvočísla. Máme též dokonalá čísla, čtvercová a kubická nebo dokonce apokalyptická. Na matematice mě fascinuje, že se něco dodnes neví. Třeba jestli existují nějaká lichá dokonalá čísla nebo to, zda těch sudých je nekonečně mnoho jako prvočísel. Člověk může objevit nějaké úžasně zajímavé numero a přitom nemusí zvednout zadek ze židle. Ale nejvíc na nich obdivuji jejich jednoznačnost. Číslo je prostě číslo, nic nelze okecat a různě vykládat jako u slov. Nazvete-li někoho "pěkným číslem", nemůžete si být nikdy jisti, jak bude výrok pochopen. Kdybyste prostě rovnou o někom řekli "vy jste 983" nebo "ty jsi 1455", nemuseli byste se zodpovídat v občanskoprávním sporu.

Vesmír se dá podle Stephena Hawkinga vyjádřit či dokázat matematickým vzorcem. Nebo vlastně, jak tvrdí Douglas Adams, číslem pouze jediným.