Objevit a užít

02.03.2016

Nikdy dříve lidé tak neobjevovali jako dnes a nikdy si to tak neužívali. Ač se zdá, že objeveno všechno už bylo, marketing a reklama jsou jiného názoru. Čím víc se věda a výzkum vzdalují obyčejným smrtelníkům, tím víc je nám nabízena možnost objevovat. Pravda, jde o výzkumnou úroveň typu "Objevte snadno roztíratelné máslo a užijte si chléb namazaný bez námahy!", která sotva bude aspirovat na Nobelovku. Cestovky a bedekry by se bez těchto dvou sloves neobešly:

  • Objevte skutečný ráj a užijte si nádherné pláže!
  • Objevte nové způsoby cestování a užijte si léto!
  • Objevte levné letenky do Paříže, užijte si leden plný romantiky!

Ale duši objevitele se v nás snaží probudit i jiné komerční sféry:

  • Objevte kouzlo sójových výrobků a užijte si vitalitu z přírody!
  • Objevte moderní technologie a užijte si širokou paletu originálního příslušenství pro vůz!
  • Objevte produkt sluchadla. Užijte si zvuky života!

Z některého sloganu by se mohlo zdát, že opravdu půjde o dobrodružnou cestu za poklady: "Objevte diamantové krystalky!" Vzápětí se ale představy o zdolávání skal a kutání v jeskyních hroutí, protože jde o brusku na ztvrdlou kůži. "Užijte si dokonalý pocit z krásných nohou". Sloveso "objevte" se nám snaží vsugerovat, že jediným a výlučným objevitelem čehosi budeme právě a jenom my. Ale marketing samozřejmě usiluje o to, aby objevitelů bylo co nejvíc. Jak jinak by zaplnil letadlo směřující na objevitelskou výpravu na úžasný ostrov v Karibiku? A tak už při nástupu na palubu Airbusu zklamaně zjišťujeme, že spolu s námi bude civilizací nedotčený ostrov objevovat i ta zmalovaná blondýna s nehty jako dělanými pro slézání sopečných útesů a párek světáckých důchodců, kteří hlasitě rozhlašují, že už tam letí potřetí, a to hlavně kvůli all inclusive karibskému rumu. Objevování míří na nové zákazníky, užívání je univerzálnější. Když už jednou to máslo na chleba namažu, jsou moje badatelské potřeby uspokojeny, ale díky tomu, že jsem si to náramně užíval, má výrobce naději, že nezačnu objevovat zase jiné jedlé tuky a zůstanu u toho jeho.

V dobách našich dědů byly objevy ponechány badatelům a průzkumníkům. Obyčejní lidé užívali akorát medicínu, jinak prostě normálně žili. Dnes ale nestačí život prožít, on musí být objeven a užit, využit. Jedině tak má cenu.