Oscilující kachna a nechtěná homeopatie

08.01.2020

Tuhle jsem si koupil půl kila kachních jater, dokonce ve slevě, a došlo mi, že být homeopatem místo toho, abych je sežral k večeři, mohl bych ochránit lidstvo před chřipkou, bolestí hlavy i únavou. Ta porce by stačila, neboť genialita homeopatie spočívá v tolikrát opakovaném ředění účinné látky, až zbude jen její stopa. Takže půl kila jater vystačí na světovou roční produkci nejznámějšího homeopatika Oscillococcinum.

Napadlo mě, že kdykoli pozřeme jakýkoliv kousek cukru nebo třeba kuličku tic-tacu, než sousto přeneseme ze sterilního prostředí do úst, ulpí na něm několik molekul čehokoli. Ale vlastně nemusíme ani nic konzumovat, kdykoli polkneme slinu nebo se nadechneme dostane se našich útrob nějaká molekula čehosi. Je tedy celkem pravděpodobné, že něco z toho čehosi je léčivá homeopatická látka. Nesmí těch molekul být příliš moc, to by nefungovalo. Ale pokud jde o jednotlivé různé molekuly, můžeme tak nevědomky pozřít několik homeopatik najednou a jaksi se nechtěně léčit i bez homeopata. A hlavně zadarmo.

Podle této teorie by všichni lidé museli být absolutně zdrávi. Problém ovšem vězí v tom, že léčivých molekul se pohybuje kolem nás moc. Pravděpodobnost, že polkneme či vdechneme jen jednu, nebo ještě lépe jen její stopu, je velice nízká. To nám zaručí právě jen homeopatický přípravek. Ovšem kdo nám zaručí, že při jeho polykání nebude kontaminován jinými nežádoucími molekulami? Vlastně aby homeopatie opravdu fungovala, musel by pacient setrvávat v naprosto sterilním prostředí, v jakémsi kyslíkovém stanu, aby k němu neproniklo nic z nekontrolovatelného okolí. Ale nebyl by pak zdráv vlastně díky sterilitě prostředí? Vlastně jsem bezděky přišel na geniální výmluvu pro homeopata, když jím předepsané homeopatikum nezabere. Prostě jste člověče vdechl ještě navíc, nekontrolovaně nějaké molekuly!

Vezměme to nejznámější homeopatikum Oscillococcinum, což je extrakt ze srdce a jater kachny pižmovky. Extrakt velice silně zředěný, pochopitelně, konkrétně jedna ku stu na dvě stě. Toto obrovské číslo, které má čtyři sta nul, je větší než odhadovaný počet molekul ve vesmíru, z čehož mi plyne, že při dodržení poměru ředění by i jedna molekula z té kachny byly na pilulku moc. Na celoroční produkci léčiva stačí jedna kachna. Takže pokud bych vzal ona kachní játra ve slevě, usušil je na prach a pak je pomocí letadel rozprášil nad naší planetou, vymýtil bych chřipku.

Zase neužitečně plácám. Játra zprudka osmahnu na oleji s větvičkou rozmarýnu a podávám s dozlatova opečenou šalotkou.