Palma de Mallorca v únoru

14.03.2019

Na Mallorcu přijede každoročně dvanáct miliónů turistů hlavně kvůli plážím a moři. Z letiště je autokary "nahrnou" do hotelových komplexů po celém pobřeží (turistický průmysl vyžaduje dobrou logistiku) a pak obvykle jeden den uprostřed pobytu je zavezou na výlet do hlavního města Palma de Mallorca. V sezóně se tak počet obyvatel města zdvojnásobí, byť tu polovinu zase večer autobusy odvezou pryč. Ačkoli Palma nedosahuje velikosti Barcelony, Paříže nebo Marseille, rozhodně to není město "na jeden den". Strávit zde několik dní je nutno už jen proto, že jakékoliv středomořské město žije jinak po ránu, přes den a večer. A takový únor či březen mají ještě výhodu v tom, že se člověk téměř nepotká s produkty turistického průmyslu.

Palma de Mallorca bývá označována za nejkrásnější město Středozemí. Možná na tom něco je, i když si netroufám být arbitrem krásy. Vždyť jsem v žádném z adeptů na titul nestrávil dost času. Palma je možná přitažlivá nejen svými osobitostmi ale i tím, že člověk tu opakovaně naráží na místa, která připomínají Paříž, tu zase Marseille nebo Nice. Některé domy a bulváry ve večerním světle budí dojem Vídně, najde se tu samozřejmě i Gaudího Barcelona.

Středobodem města je nesporně katedrála Panny Marie La Seu. Nejen proto, že patří k jedné z největších gotických katedrál v Evropě, ale i svým umístěním. Okolí katedrály s palácem Palau de l'Almudaina, zahradami, hradbami a přístavem nabízí nespočet úchvatných pohledů a nutí k opakovaným procházkám. Katedrálu začali stavět v roce 1230 a dokončili ji až za pět století. Malorčané museli mnohdy stavební práce soustředit spíš do hradeb okolo katedrály, aby se ubránili pirátům. Průčelí chrámu zdobí obrovská rozeta o průměru 11 metrů složená z 1236 skel. Kromě jiných "nej" se nad oltářem vznáší úchvatný lustr od Gaudího. Jak už asi víte, v krajničkách se historických detailů a souvislostí nedočkáte. Mohu však zodpovědně prohlásit, že katedrála v Palmě nenechá nikoho chladným, a to ani v únoru.

Je jistou povinností - danou bedekry - vidět náměstí Placa Major. Prý místní sem už moc nechodí, příjemných míst k potkávání mají mnohem víc jinde, a přes nespornou historickou a architektonickou hodnotu působí náměstí tak nějak bez ducha. To na Placa de Cort s radnicí, skvostnými domy a prastarým olivovníkem to jinak žije! Všimněte si na pravé straně obrázku s olivovníkem tatínka tlačícího kočárek. Na Mallorce to není vůbec ojedinělý úkaz, spíš naopak. Otcové s dětmi (matky v nedohlednu) převažují. Nevím, zda jde o specifikum ostrova nebo celého Španělska, ale nikoho to kromě nás neudivovalo.

Z Placa de la Reina vede Passeig del Born, široký prostor k posedávání a potkávání, nikoli však jediný. Však Palma má i svou La Rambla jako Barcelona a řadu náměstí jako stvořených k posezení u kávy, vína a přikusování tapas. Z řady paláců a výstavných budov si každý asi nejvíc všimne dvou. Edifici Casasayas a Pensión Menorquina odděluje jen úzká ulička, kterou měla přemostit lávka, ale stavitel prý nedostal povolení. Spojení obou domů s Gaudím ovšem nepopře nikdo.

Prostor mezi slavnými objekty ovšem není vyplněn nějakou nevzhlednou účelovou zástavbou. Pitoreskní uličky plné barů střídá vzápětí luxusní ulice galerií a obchodů s dizajnovými doplňky. V Carrer de Sant Feliu najdete v několika dokonale zrenovovaných domech Galerii moderního umění Gerhardt Braun, přičemž hned za rohem narazíte na dvorek jako vystřižený z pařížského Montmartru. Posedět na lavičce, pojíst či popít milo též na Placa D´en Coll nebo na Chopinově náměstí.

V masopustním období se v Palmě i jinde konají karnevalové průvody a jiné taškařice. Do parků a kolonád okolo katedrály se nastěhují jednotné a úhledné stany, neboť se konají dny Baleárských ostrovů. Jednotlivé kraje předvádí to nejlepší ze své produkce, takže hlavně jídlo. Ale abych jim nekřivdil, našly se tu i umělecké předměty, lidová keramika, ba i nabídky vzdělávání.

Večer vyjdou do ulic všichni místní, snad abyste mohli spočítat, že jich je bezmála půl miliónu. Davy se valí, bubny hřmí a kejklíři kejklí. Malorčané si karneval umí užít.