Piráti na vlajkových lodích

18.01.2016

Kapitán Henry Morgan brázdil moře v 17. století. Když zrovna měl lodí víc, tak aby se v tom podřízení piráti vyznali, tu jeho zvali lodí vlajkovou. To se odehrávalo ve století, kdy piráti byli piráty a lodě loděmi. V reálu i v jazyce. Ve století našem si ale nemůžeme být jisti ničím. Piráti sedí v parlamentu a vlajkových lodí u nás potkáte také mnohem víc, než by člověk čekal v zemi, která nemá moře. A Captain Morgan je úspěšný rum, díky čemuž se stal vlajkovou lodí firmy The Captain Morgan Rum Company.

Snad jen výrobci vlajek a lodí nemohou používat ono krásné klišé pro svůj stěžejní, klíčový výrobek. Tedy mohou, ale zákazníky poněkud zmatou. Všechny ostatní komodity bývají hrdě označovány jako vlajkové lodě. Budiž, flagship je prostě výraz pro to nejlepší, co firma nebo trh nabízí. Jenže pak se toho chopí redaktoři, novináři a hlavně politici, a máme tu floskuli jak prase. Nějak jsem si už zvykl, že články a reklamní texty nejčastěji hovoří o vlajkových lodích v souvislosti s automobily a mobily. Ale na to, že vlajkovou lodí McDonald´s jsou cheeseburgery, si asi nezvyknu. Z titulku: ČD s velkou publicitou převáží celý reprezentační tým na palubě vlajkové lodi Pendolina z Prahy do Ostravy (Marketing & media, 25.5.2009) jen díky svým hlubokým zeměpisným znalostem vodních toků Čech a Moravy vytuším, jak se vlastně hokejisté dopravovali.

A tady už se opravdu vzdávám:

  • Vlajkovou lodí boje s konkurzními podvody se stal právě případ ústeckého soudce Berky...(Právo 12.01.2013)
  • Inkaso DPH, vlajkové lodi vládních reforem, skončilo fiaskem. (Haló noviny 18.01.2013)
  • ...trest domácího vězení byl vlajkovou lodí usilování o zajištění jeho osobního prestiže... (parlamentnilisty.cz, 06.11.2014)
  • Mám Francii za vlajkovou loď evropského myšlení... (Pražský deník 13.01.2015)
  • Nebudeme si nic nalhávat, škvarky opravdu nejsou vlajkovou lodí zdravé výživy. (Marianne, 22.01.2015)
  • Úplný zákaz kouření v restauracích je vlajkovou lodí v řadě opatření...(Týden, 09.02.2015)
  • Brambory jsou jejich vlajkovou lodí. (NOVA, 18.09.2015, Televizní noviny)

Pirát si násilím bere, co mu nepatří, loupí a znásilňuje. Na moři nebo v jazyce. Když čeština nemá výraz, který by se mu hodil, tak si ho vymyslí. Třeba slovo "nejpirátěnější". Nejpirátěnější film roku 2013? Hobit: Neočekávaná cesta (diit.cz, 3. 1. 2014). Já bych titulek dotáhl k dokonalosti: Nejpirátěnější vlajková loď Holywoodu.