Poločas rozpadu novinky

08.10.2018

Jeden můj o generaci mladší kamarád, t.č. novomanžel, vznesl dotaz, kdy vlastně končí novomanželství, či obecně, jak dlouho vlastně "novo-něco" bývá považováno za "novo". Nemyslím si, že by ho snad současná poněkud euforická etapa života unavovala a že se nemůže dočkat, až nastane stav trvale udržitelného manželství. Je to prostě mladík zvídavý a přemýšlivý.

V některých případech je celkem jasně dáno, jak dlouho daná věc nebo událost může používat označení "novo". Třeba novoluní. Konstelace Země a Slunce se změní a z novoluní je zase jen "luní". Ale třeba pro nový rok, nemyslíme-li Nový rok, je hranice, kdy se stane běžným, značně subjektivní. Pro mě osobně nový rok končí, když se přestanu plést v psaní letopočtu. Novinka trvá jen do doby, než ji vytlačí ještě čerstvější v téže kategorii, skupině výrobků či podobných entit. Třeba v knihkupectví jde o vytlačení doslovné. Pro nové tituly mají k dispozici jenom jeden stůl či výlohu a někam prostě ty zrovna vydané knihy nastrkat musí. Z pohledu autora a jeho čtenářů se ovšem poslední dílo považuje za novinku do doby, než napíše další.

Není-li fyzikálně, úředně, či jinou vyšší mocí určeno, od kdy do kdy cosi jest novo-cosi, je obtížné určit, kdy přesně k onomu okamžiku zastarání dojde. Podobně jako v případě radionuklidů se jednotlivé novinky rozpadají různě, někdy hraje roli i subjektivní pohled. Proto se stanovuje tzv. poločas rozpadu novinky, tedy doba, za kterou se z poloviny novinek téže kategorie stanou vyběhlé modely. Typickým příkladem jsou tzv. nové kolekce oděvů. Protože přechod z novinky na běžnou kusovku s sebou nese i snížení ceny, musí chudinky spotřebitelky stále obíhat všechny obchody a s mobilem v ruce vypočítávat ony poločasy a optimalizovat časový plán nákupů.

A abych nezůstal kamarádovi dlužen odpověď. Nuže. Okamžikem, který mění novomanželství na manželství, je situace, kdy přestanete tvrdit kamarádům, že pro samou práci nemůžete s nimi na pivo, abyste spěchali za novomanželkou, a začnete tvrdit manželce, že pro samou práci nemůžete domů, abyste spěchali na pivo s kamarády. A ještě povzbuzení pro druhou polovičku: Novopečená novomanželka nemusí užívat novokain. Přijdou zase další novinky: novorozeně, novostavba, nebo aspoň to novoluní.