Potlesk Litomyšli

13.01.2013

Návštěvy Litomyšle bych přirovnal k oblíbené skladbě, kterou si člověk přehrává pořád dokola. Nikdy se neoposlouchá. A jako každý pěkný koncert musí i Litomyšl končit potleskem. Aplausem. Proto vždy neomylně směřujeme do hotelu Aplaus a jeho restaurace Bohém. Návštěvu města, které je plno známých jmen, kde se potkává renesance s barokem tak, že si toho všimlo i Unesco, kde pravidelně dostávají prostor moderní umělci, kde zní koncerty a árie, nelze zakončit gulášem v bufetu nebo pizzou ve stánku. Restaurace Bohém vkusně skloubila moderní s tradičním, ať už jde o interiér nebo jídla. A pokud se Litomyšl neoposlouchá, neokouká, tak Bohém se nepřejí, nepřepije.

Nebudu vyjmenovávat pamětihodnosti města. Jen se tu projdu několika místy, zastavím se u jmen známých i méně známých. Zajisté musím začít Bedřichem Smetanou. Jedno z nejkrásnějších náměstí u nás je po něm pojmenováno. Jeďte sem raději v sobotu nebo v neděli. Ve všední den se totiž jeho úchvatná podloubí zaplní marasmem prodejců šuntu všelikého. Najdete tu i různé pamětní desky, jak už to tak bývá. Mě se nejvíc líbí ta, která připomíná kojící Dagmar Peckovou. "V tomto knihkupectví kojila dne 28. června 1997 kol. 10 hodiny dopolední svého syna Theodora světová operní pěvkyně Dagmar Pecková". Proč nezaznamenávat zrovna takové okamžiky, spíš než ty tradiční?

S Litomyšlí se mi pojí i další jména. Aleš Veselý, ale taky Olbram Zoubek. Dva sochaři, jejichž sochy se tu potkávají s těmi historickými. Moderní sochaři dostávají prostor, někdy trvale, jindy dočasně, skoro jako v Paříži. Ulička vyzdobená sgrafity inspirovanými Josefem Váchalem, jenž zde ve dvacátých letech minulého století vyzdobil domek Josefa Portmana. MUDr. Ivana Veselíková, praktická zubní lékařka. Nad její ordinací se vznáší vtipný a vkusný vývěsní štít v podobě zlatého zubu.

V Litomyšli nikdy nevynecháme Klášterní zahrady a aspoň krátkou procházku okolo renesančního zámku s více než osmi tisíci sgrafity. Chvíli jsem je zkoumal, a nevím, řekl bych, že se žádné neopakuje. A i kdyby, přesto je každé unikátem. Tak jako chvíle strávené v tomto krásném městě.