Pravá italská káva

27.11.2013

Na Apeninském poloostrově káva pochopitelně neroste, asi by ani nemohla. I když, kdo ví. Napadlo by vás, že v okolí Verony hned po víně a broskvích je nejčastěji pěstovaným ovocem kiwi? Ale zpět ke kávě, která se urodí v tropech a sem připluje na lodích. Jenže. Italové pak z těchto zrníček udělají umění, drogu, fetiš, svátek, rituál, tak nějak všechno dohromady. A právě proto se říká "pravá italská káva", čímž se myslí, že to pravé z kávy udělají až Italové.

Italové kávu milují, vychutnávají a na kávu i jezdí. Možná tankují i benzín nebo naftu, ale káva je důležitější. Najezdili jsme skoro 5000 km po dálnicích a vždy jsme nejprve zaznamenali samotné poutače s výrazným kávovým hrnkem. Tyto opakovaně avizují spásu s mnohakilometrovým předstihem. Zda bude možné natankovat i pohonné hmoty se z cedulí dozvíte až mnohem později. Praktická rada: Kávu na benzínce si nejdříve zaplaťte u pokladny a pak jděte k tomu dlouhému pultu, kde sviští příprava a většinou i konzumace. To, že kávu zde umí vyrobit rychle, ale neznamená, že ji šidí.

Pravou italskou vám sice nabídnou i v Česku, ale vzápětí se zeptají, zda chcete "pikolo", velké či malé "presíčko". Piccolo ani velké či malé espresso, neřku-li e(x)presso opravdu v Itálii neexistuje. Odpor proti českému pikolíčkování v kavárnách sice má u nás své zastánce, dokonce i chytrou a vtipnou webovou stránku (www.piccoloneexistuje.cz), ale číšníci vám ho pořád nabízejí. Italové to mají snazší. Prostě řeknou "un caffe" a nikdo není na pochybách. Snad každá kavárna v Itálii má svou značku kávy. Nevím, jak to dělají, prakticky to ani není možné, ale neopakují se. Podstupují snad průzkum v širokém okolí, mají na to nějaký systém? Za celou dobu pobytu v jižní Itálii jsme narazili na stejnou "firmu" jen ve dvou kavárnách, a že jsme jich navštívili denně několik. Když jsme si cestou domů u pumpy dali "poslední pravou italskou" a pak za hranicemi "první rakouskou", skoro jsme se lekli, co že nám to Rakušáci podali za bryndu a jestli se nespletli. Inu Itálie, to je prostě jiný kafe.