Příjmení Babka

03.07.2018

Když můj otec v šedesátých letech minulého století přebíral funkci obchodního delegáta v Teheránu, vítal ho jeho kolega na letišti. Podali si ruce a kolega se představil: "Dědek". Otec svým "Babka" jen dokončil krásu nechtěného.

Jinak ovšem se s příjmením Babka žije nesnadno, a to zejména ve fázi dětství a puberty. Marně můžete spolužákům argumentovat poměrně hojným výskytem tohoto jména, poukazovat na osobnosti stejného příjmení, nebo si vymýšlet, že jste potomkem poloviny slavného obchodního domu Brouk & Babka na Letné a jinde. Prostě Nováci, Procházkové a jiní spolužáci s neutrálními a neprovokativními jmény vždycky budou vytvářet různé říkanky, posměšky či poukazovat na genderový nesoulad.

Člověk, nosící toto jméno, může být na jednu stranu hrdý, že v češtině nalezlo tak hojné uplatnění, ať už s velkým nebo malým "B" na začátku. Na druhou stranu při bližším zkoumání zjistí, že se jím neoznačují žádné ohromující, vznešené skutečnosti či jevy, nýbrž objekty malé, laciné a všední, druhořadé až přízemní. Sotva lze očekávat, že majestátný vrchol pohoří ponese takové jméno. Za úspěch lze považovat už Babku s 505 metry nad mořem v brdských Hřebenech nebo 364 nadmořských metrů čítající Babku v Českém krasu. Houbaři, když nenajdou hřiby královské, kozáky ani křemenáče, musí se spokojit s babkami, které se nehodí na sušení a vůbec jsou takové plevelné. Když sekáč v parném červnu nakouvá kosu, položí ji na babku a mlátí do ní kladivem. Sotva babka usedla na babku, přilétla babka a zkoušela ji neúspěšně sezobnout. Totiž chroust obecný sedl na bodlák a díky své velikosti odolal sýkorce. Snad jen mezi cukrářskými recepty by čokoládová babka z brioškového těsta - moučník ruských Židů - mohla najít rovnocennou pozici.

Babky s velkým "B" se nejčastěji rodí v Jihočeském a Plzeňském kraji, v porovnání s počtem jiných příjmení vede Vlašim, kde je Babek třicet. Mít ovšem jen třicet babek v pojmosloví monetárním představuje nuzotu proti takovým třiceti litrům, hadrům nebo melounům. Největší hrdost stran svého příjmení jsem kupodivu nezažil, když zaznělo Karolinem při promoci nebo se ocitlo na titulní straně publikací, ale v momentě, kdy obyvatelé Zruče nad Sázavou v roce 2015 vybrali pro svoji rozhlednu jméno Babka. Vždyť Babka porazila návrhy jako Zručská rozhledna, Plavovláska, Slunečnice nebo Zazoa! Symbolicky v témže roce vyšly tiskem Krajničky. A já věřím, že se v rodném městě Franze Kafky dočkám okamžiku, kdy se tato kniha dostane do slevového kolotoče knihkupců a obálky budou polepeny samolepkami "Knihy za babku".