Proč italské supermarkety neprodávají ovoce a zeleninu

18.08.2015

Super- neřku-li hyper- marketů v jižní Itálii moc nenajdete. Ne že by nebyly, ale krčí se kdesi na okraji města a místní je navštěvují jen ze tří důvodů: 1) Markety mají otevřeno i v době, kdy prodavači z malých obchodů a stánků zatáhnou roletu či plachtu, odejdou domů, kde spustí žaluzie a v chladivém stínu připravují a pojídají lehkou pastu, popíjí víno a vyspávají. 2) Občas rozpoutají slevové kampaně a výprodeje, které si malý obchodník nemůže dovolit. 3) Dá se tu pohodlně zaparkovat.

Světoznámé obchodní řetězce v Itálii pochopily, že nákupní rituály domorodců nepředělají. Pulty s ovocem a zeleninou v nich sice najdete, ale jsou zde jen jaksi z povinnosti, k udržení dojmu, že market nabízí vše. Zvadlé okurky nebo scvrklé meruňky si tu koupí jen nějaký zoufalý turista vegetarián, který před chvílí přijel do města, prošel prázdné uličky rozpálené sluncem a umírá hlady.

Každodenní nákup potravin - zvláště pak ovoce a zeleniny - je obřad, potěšení a společenská událost. Ať už zajdete na tržiště nebo do uličky s krámky, je vlastní nabytí proviantu a pozbytí něco eur jen okrajová záležitost. Jde o to všechno před a po, cestou tam a zpět, nebo přímo v obchodě, kde se neustále odehrává divadlo okamžiku nebo naopak seriál stále stejných hereckých kreací, na které se právě proto chodí. Rajčata všech tvarů, velikostí a vůní můžete dlouze vybírat nebo jít přímo ke svému obchodníkovi, který už přesně ví, co vám má do sáčku naskládat. Tak či tak, dostanete k nim ještě spoustu komentářů týkajících se celého světa nebo aspoň místního plácku a navíc zdarma větvičku čerstvé bazalky, bez níž by rajčata nebyla komplet.

Stánkaři mají jen tolik potravin podléhajících snadno zkáze, aby se většina prodala. Však už vědí, kdo přijde a co bude potřebovat. A nejde jen o ovoce a zeleninu. Obchůdky s rybami a dary moře pracují ještě rychleji, protože ještě před odchodem na siestu je potřeba spláchnout šupiny a jiné pozůstatky intenzivně dávající najevo, že v moři jim bylo líp. A když pro všechny společenské zastávky a pouliční debatní kroužky svoji pescherii nestihnete, stopnete si třeba projíždějící dodávku s rybami, jako ona dáma v Salernu a uprostřed ulice si ještě vyberete, pokud něco zbylo.