Proč se ženy dožívají vyššího věku

26.10.2015

Podle Světové zdravotnické organizace se Češky aktuálně dožívají v průměru zhruba 81 let a Češi 75 let. Roli v tom hrají hormony, imunita, odolnost proti stresu, prý taky to, kde se ukládá tuk při tloustnutí a další faktory. Já pro těch ženských šest let navíc mám jiné vysvětlení. Řekl bych, že bůh nebo příroda odměřují všem spravedlivě a ženám tak vynahrazují újmy, které jim přináší jejich role na tomto světě.

Moje první premisa tvrdí, že ženám je kompenzován čas, který strávily hledáním věcí v kabelce. Vezmeme-li v úvahu, že nejméně pětkrát do týdne zde něco hledají, přibližně od svých 20 do 75 let (před dvacátým rokem tento módní doplněk není tak "in" a po 75. roce už nenajdou ani tu kabelku), tak to máme aspoň 28600 hledání trvajících nejméně dvě minuty. Velkorysá příroda za 40 stresujících dnů hledání klíčů, mobilů, šminek, peněženky nebo dokladů, za deprivaci plynoucí z nemožnosti si přitom pořádně zanadávat určitě dává aspoň jeden rok života navíc.

Ženy, aby se líbily mužům, jsou nuceny nosit lodičky na vysokých kramflecích, korzety, podvazky a jiné rajcovní záležitosti, a to není žádná slast. Vyžaduje se sebezapření, tréning a spousta dalších dovedností. Nedávno jsem viděl slečnu či paní v elegantním kostýmku a černých lodičkách, jak celkem rychle směřuje na metro. Pořád jsem měl podivný pocit, že k dokonalému obrazu něco chybí a až později mi došlo, že se pohybuje jen na jednom podpatku. Ten druhý, upadlý držela v ruce a jednou nohou došlapovala pouze na špičku, aniž to zanechalo jakoukoliv estetickou šmouhu na její ladné chůzi. Normální člověk, tedy muž, by si zavolal odtahovku, nebo aspoň invalidní vozík. Čas strávený oblékáním a nošením erotických součástí oděvů (se svlékáním už někdo pomůže) by se spočítal asi těžko, ale rozhodně jde o újmu většího kalibru než zmíněné ponory do kabelek.

Ač emancipace značně pokročila, pořád převažují situace, kdy muž řídí a žena se veze. V autě, pochopitelně. A sedět vedle toho pitomce za volantem bývá často velké utrpení. I ten nejkrotší a nejslušnější citlivka se usednutím do vozu mění ve vzteklouna, sprosťáka a agresivní maskulinum. Dejme tomu, že vás v pracovní dny vozí na metro, sám pak pokračuje do svého úřadu, ofisu nebo kam. Vynásobte to všemi pracovními dny a roky, kdy se zapojujete do pracovního procesu a nezapomeňte vzít v úvahu nadávkový koeficient, jenž bývá nejvyšší v pondělí.

Nakupování čili šopink by bylo možno brát jako činnost naopak ženám prospívající, proč by mu jinak věnovaly tolik času? Bloumání po obchodních centrech jim tedy není potřeba ještě kompenzovat, ostatně součet času stráveného mezi regály by byl tak vysoký, že by rozhodil jak moje teorie, tak statistiky Světové zdravotnické organizace. Ale hlubší analýza dospěje k opačným závěrům. Šopink je pro ženy citově velmi zátěžová záležitost! Těch stresujících dilemat, která musí řešit před každým svetříkem, o lodičkách ani nemluvě. A když už dospějí k přetěžkému rozhodnutí, že obě blůzy si prostě dovolit nemohou, jak si vybrat tu pravou? A jak její nabytí zdůvodnit doma? Aniž bychom podstupovali další kalkulace, nějaký ten rok života navíc bychom za šopinkové útrapy ženám přiznat měli.

K vědeckému zdůvodnění rozdílné délky života lze ovšem přistoupit i z opačné strany. Jaké faktory zkracují čáru života mužů?

"Čas letí, divadlo za chvíli začíná a ona pořád štrachá v kabelce a hledá lístky. Já z toho snad dostanu infarkt! A to si ještě nevypnula mobil, který pochopitelně taky bude hledat. Určitě uplatní svou oblíbenou metodu 'Prozvoň mě'. Všiml jsem si, že si vzala ten sexy korzet. V noci po divadle bude zřejmě po mně vyžadována nějaká akce a rozhodně nepůjde o rozbor prvků komedie dell´arte v současném absurdním dramatu. A já bych si nejraději dal jedno pivko a odebral se do říše snů. Ach jo. Ještě že jsme sem jeli metrem. Ráno se v autě zase tvářila jak Matka Tereza a snad by se i zastala toho hovada, co mi tam vlítlo zleva. Nebo to bylo zprava? Kde vlastně ten korzet sehnala a kolik asi stál? Ještě že courá po obchodech se Zuzanou a mě do té depresivní činnosti nezatahuje. Nemám sice skoro žádnou kontrolu nad výdaji, ale to je snad menší zlo. A sakra. Že bych ty vstupenky měl u sebe já?"