Pruhovanážirafa4

22.06.2017

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v Pruhovanoužirafu4. Samsa je produktový manažer a večer uléhaje do lože, vypadal celkem standardně. A teď tohle! Jak se mu to stalo? Ach bože, pomyslel si, jaké jsem si to vybral namáhavé povolání! A jak se dostanu do firmy? Ještě že si můžu vzít houmofis. Snad se mi podaří zapnout noutbuk a něco na něm napsat.

Řehoř pracuje ve velké mezinárodní korporaci. Podnik je vybaven špičkovou technikou, všude klaudy, sdílené kalendáře, wifina i na záchodě. Super extra zabezpečení. Všechny firemní vstupy i výstupy jsou digitalizované, sofistikované a apgrejdují se každý půlrok. Všichni zaměstnanci jsou permanentně online, papír nebo tužku už dlouho neviděli. Vlastně existují někteří zaostalejší zákazníci, kteří vyžadují, aby jim firma občas něco dodala na papíře. Takové ty certifikáty, které se zarámují a pověsí v zasedačce nebo ředitelně. A to právě má na starosti Řehoř. Ale nevadí, k dispozici je tiskové centrum s laserovou multifunkční tiskárnou. Korporace také dbá na maximální produktivitu, a tudíž se ani nebránila tomu, aby na rutinní tištění certifikátů byla přijata brigádnice. Čas produktového manažera je příliš drahý.

Celý den před svou fatální proměnou Řehoř strávil předáváním agendy brigádnici. Ta podle manuálu systémového administrátora dostala přidělený počítač a přístupová práva, která jsou vyhrazena asistentkám na nižší úrovni. Na začátku se jí Řehoř zeptal, jaký má login. "Pruhovanážirafa4", odpověděla. "Myslím jméno pro přihlášení do počítače", upřesnil. "Pruhovanážirafa4", trvala na svém. Že kolegové z IT vymýšlejí šílená hesla, věděl každý, ale pro přidělování uživatelských jmen platil přesný systém. Nebylo těžké odvodit, že jméno bude "pm4.asist" a děvče přihlásit. Sama pak zadala Pruhovanoužirafu4, pochopitelně v prvním pádě. Posléze ji Řehoř zasvětil do editace certifikátů a jejich zadávání k tisku. Načež si uvědomil, že certifikáty jsou barevné a barevný tisk je povolen jen manažerům od střední úrovně výše. Řehoř zašel do IT oddělení, aby brigádnici nastavili práva pro barevný tisk. To musí schválit vedoucí oddělení, dozvěděl se obratem. Šel tedy za šéfem, ale ten se nacházel mimo kancelář. Žádný problém, v inteligentní korporaci jsou všichni online. Stačilo napsat mail a šéf povolení poslal ze svého mobilu v pauze mezi polévkou a hlavním jídlem. Řehoř na oběd nějak zapomněl. Ajťáci jí přidělili práva v neuvěřitelně rychlém čase. Řehoř s Pruhovanou Žirafou, jak jí v duchu začal říkat, znovu prošli všechny kroky a nastavení a poslali soubor do tisku.

Dorazili k tiskárně. Řehoř jí hrdě vysvětloval, jaké má stroj vymoženosti a jak se používá čipová karta. Brigádnici se na displeji objevila hláška: "Neznámá karta". Řehoř se omluvil a šel už po druhé do IT oddělení. Požádal, aby kartě číslo 6748126593 povolili přístup k tiskárně. Dozvěděl se, že k tomu je potřeba znát výrobní číslo karty. Zřejmě nebyl první, kdo se ptal, protože vzápětí dostal ještě informaci, že těmito čísly disponuje ofis manažerka. Ofis manažerka řešila po telefonu opravu kávovaru. To je hned po evakuaci budovy její úkol s nejvyšší prioritou a nikdo si ji netroufne rušit. Řehoř se vrátil k tiskárně, kde stále tvrdla Žirafa. Poslal ji do bufetu. Oprava klíčového firemního zařízení byla mezitím objednána, takže se produktový manažer mohl dozvědět od ofis manažerky, že k poskytnutí výrobních čísel karet musí dát souhlas HR manažerky. Řehoř dorazil před dveře nejvíce vyzdobené smajlíky a květinkami. Když zaklepal, uvnitř utichl chichot. Dlouho neotálel a vysypal svůj požadavek, zda by mohl dostat souhlas k tomu, aby mu bylo vydáno výrobní číslo ke kartě číslo 6748126593 z důvodu povolení přístupu k tiskárně pro brigádnici. Chtěl ještě dodat jméno Pruhovanážirafa4, ale rozmyslel si to. Odměnou mu bylo ticho hlubší Mariánského příkopu. Možná měl tu Pruhovanoužirafu4 použít. Uvažoval, že ofis manažerce zalže, jenže netušil, jakou podobu by takové povolení mělo mít. Protože brigádnici už stejně skončila pracovní doba, odložil boj na další den a tiše z kanceláře vycouval.

To vše se odehrálo včera. Dnes byl Řehoř Samsa Pruhovanoužirafou4. Bohužel nevypadal jako ona brigádnice, s tím by se ještě dalo existovat, ale připomínal velkou plyšovou obludu a jen obtížně se pohyboval. Netušil, co bude dál. Pomalu mu ale začalo docházet, že by měl začít studovat dílo Franze Kafky.