Ramatuelle a Gassin

15.08.2012

Ramatuelle a Gassin jsou dvě typické provensálské, tedy středověké a opevněné vesničky, vzdálené od sebe jen asi pět kilometrů. Opevnily se ve středověku před útoky Saracénů, útokům turistů odolávají již méně, ale díky nedalekému světoznámému lákadlu jménem Saint Tropez, se sem až tolik lidí nehrne.

Ramatuelle je možná jiné, aspoň pro toho, kdo měl rád Fanfána Tulipána. Kdyby člověk nevěděl, co hledá, skromný náhrobek s nápisem Gerard Philipe 1922 - 1959 ' Anne Philipe 1917 - 1990 by na hřbitově za vesničkou přehlédl. Fanfán, ale také divadelní Cid, prostě jeden z neslavnějších francouzských herců, tu strávil jen pár měsíců před svou předčasnou smrtí. Dům v Ramatuelle si se svou ženou vybrali jako útočiště před příliš živou Paříží a pro nádherné výhledy do kraje. "Některé výsledky, byť byly početně správné, nemohu pochopit a přijmout. Nechci je uznat, 1959, 1922. Stál jsem nad místem, kde ležíte v kostýmu Cida, jeden z přečetných obrazů své krásné země, jejího mládí a její odvahy." (Miroslav Horníček)

V Ramatuelle místní nadšenec botanik vytvořil popisky ke všem rostlinkám a rozvěsil cedulky na kvetoucí keře. Úzké gassinské uličky vedou nahoru ke kostelu z šestnáctého století. Dveře jsou otevřené, jako skoro ve všech provensálských kostelech, lhostejno, zda přijdete dopoledne nebo odpoledne. Ten zdejší, skromně vyzdobený, měl naprosto úžasnou akustiku. Manželka to vyzkoušela, ona má na to nos, tedy vlastně hlas a sluch.