Saignon

22.12.2022

"Udělejte si čas. Posaďte se a užijte si toto místo. Pro ty, jež spěchají, je fast food 10 km odsud." Instrukci najdete na tabulce Auberge du Presbytere na Place de la Fontaine v obci Saignon, ale mohla by viset prakticky kdekoliv v Provence. Možná nejde ani tak o kavárníkův příslib ležérní a nikam nespěchající obsluhy, ale o jakýsi obecný "savoir vivre" tohoto kraje.

Saignon má mezi luberonskými vesnicemi nejvýraznější obrysy, což vyplývá z jeho hranaté skály působící dojmem nedobytného hradu. Ostatně tato skála zvaná Rocher de Bellevue bývala skutečně opevněná a hrála klíčovou roli v obraně nedalekého města Apt. Saignon dohlížel na cestu do Aptu jako jakýsi rozcestník, odtud snad název Saignon z latinského "signum", znamení.

Románský kostel Notre Dame de Pitié ze 12. století má působivé rozměry, je stejně široký jako dlouhý, a pyšní se impozantním průčelím s 12 arkýři nad předními dveřmi. Průčelí bylo přistavěno ve 14. století a bohatě zdobené dveře jsou z roku 1725. Ač jinde v kraji představuje kostel centrum obce, zde byl chrám Notre Dame de Pitié z neznámých důvodů postaven těsně za hradbami obce.

Středem Saignonu tedy není obvyklé náměstí před kostelem, ale ono "fontánové náměstí", k němuž se přirozeně sbíhají tři "hlavní" ulice. Ale i všechny vedlejší uličky stojí za prozkoumání, protože s vysokou jistotou tu narazíte na nějaký ryzí provensálský atribut, jakým je třeba symbióza starých domů a moderního umění, tentokrát ještě doplněná o krásný starý citroen.