Samozřejmě Babiš

05.05.2021

Žijeme v době, kdy neměnné a samozřejmé věci neplatí. Co fungovalo včera, je dnes zakázáno nebo nemožné, případně obojí. A do toho všeho nám pan premiér předhazuje v každé větě i dvakrát slovo, jímž bychom měli obzvlášť v této situaci maximálně šetřit. Samozřejmě, že jde o slovo 'samozřejmě'.

Už tak dost zaplevelený jazyk politiků nadále hrubne, floskulovatí a upadá do husákovštiny. Navíc je napaden parazitními slovy, která se umí přichytit skoro na každé významové slovo. Parazity v mluveném projevu ani nevnímáme a teprve doslovný přepis nepřipravených projevů ukáže tu jazykovou džungli. Na druhou stranu, pokud se na podobné slovo v projevu zaměříme, přestaneme slyšet všechno ostatní, což v případě Babišova blábolení je možná dobře. Český národní korpus uvádí, že počet výskytů slova 'samozřejmě' na milión slov (IPM) je 248. Nemám k dispozici milión slov Andreje Babiše, ale již ze vzorku 18800 slov lze odvodit, že premiér strhal všechny rekordy ve frekvenci daného výrazu. Vypustil ho z úst 208 krát. Například takto:

...já len říkám, že, ehm, samozřejmě, ehm, umíraj lidi...
...teď samozřejmě to chceme taky zvládnout...
...my samozřejmě se připravujeme na to očkování...
...no a teďka samozřejmě je to stále dokola...
...samozřejmě jde o to, aby samozřejmě dodržovali ta opatření...
...pan ministr dělá samozřejmě ty epidemiologické věci...

A tak doufám, že od října letošního roku se slovu 'samozřejmě' vrátí zpátky jeho význam a zmizí z vět, v nichž nemá co dělat. A bude samozřejmé, že slovo premiéra platí déle než několik hodin, čímž se i slovu 'premiér' vrátí jeho původní význam. Očista jazyka ovšem nebude možná bez toho, aby z politiky zmizeli lidé, kteří v ní nemají co dělat.