Silonky

22.01.2020

Moje choť ze zásady nenosí kalhoty, takže mám mnoho příležitostí pozorovat, jak je sžitá se silonkami, též zvanými nylonky. Už při jejich aplikaci se vypracovala k vrcholné akrobacii, při níž stojíc na jedné noze druhou jedním tahem obléká. Pak sestavu prohodí a dooblékne druhou nohu. Tuhle jsem ji sledoval, jak na již navlečených punčocháčích řeší havárii v podobě díry. Aby se oko neroztahovalo dál, použila lak na nehty, jehož kapku aplikovala do kritického místa opět stojíc na jedné noze. Já bych při podobném úkonu zdemoloval polovinu pokoje nebo si přivodil několikanásobnou frakturu.

Ač stále příliš nevěřím v schopnost tepelné izolace tohoto unikátního typu oděvu a myslím si, že jeho nositelky pro eleganci mrznou, oceňuji genialitu tvůrců silonek. Ty totiž na rozdíl od jiného typu oděvu mají řadu dalších praktických upotřebení. Muži obvykle poněkud nadřazené shlíží na ženy, pokud jde o řešení technických problémů nebo flexibilitu v praktických otázkách všedního dne. Až rešeršní průzkum ve věci silonek mě přesvědčil, jak hluboce jsem se mýlil. Když ono oko uteče až tak, že punčocháče jsou nenositelné, dají se tyto použít i mnoha dalšími rozmanitými způsoby.

Mně se ovšem trapně vybavily jen dvě situace. Obě byly již mnohokrát zachyceny v románech nebo filmech. Zločinci se chystají vyloupit banku a aby zmátli svědky a kamery, navléknou si na obličej silonky. Ideálně, když se spuštěné oko trefí na jejich oko, aby viděli. Pak prchají vozmo, přičemž se jim porouchá motor. Odešel klínový či jiný řemen. I použijí opět ony pružné punčocháče. Víc aplikací mě nenapadlo.

Ovšem ženy znají desítky praktických a mírumilovných využití, byť některé spadají už do říše biomatek a lesních žen. Koho by napadlo, že tento použitý kus oděvu může sloužit jako: prachovka na čištění zrcadel, spínadlo na vlasy, lapač listí v bazénech, vycpávka plyšových hraček, košík na zeleninu ve spíži, sáček na podprsenky do pračky, vázadlo rostlin k tyčkám, držák na mýdlo, tampon na odlakování nehtů, filtr na hubici od vysavače, filtr na starou barvu, vzdušná ochrana jídla před mouchami, sítko na bylinky do koupele, příze na pletení i háčkování?

Výčet užití silonek by nebyl kompletní bez odpovědi na otázku, proč vám je policie zabaví, když vás vezmou do vazby. Nejspíš to nebude z obavy, že byste si z nich vyrobily držák na mýdlo.