Skopelos

13.05.2012

Souostroví Sporády s ostrovy Skiathos, Skopelos a Alonissos, kousek dál Skyros. Velké tak akorát, že je auto přejede za hodinu a člověk může mít pocit, že je za týden dostatečně pozná. Ale možná na nich lze strávit celý život a pořád nalézat něco nového. Skopelos ve filmu "Mamma mia" maskovali názvem Kalokairi, ale všechno se provalí, zvlášť když to lze využít jako lákadlo pro turisty. V muzikálu si zahrály dvě pláže (Milia a Kastani) taky kamenná brána v Glisteri. Nejvíc ovšem kostelík Agios Ioannis. Je-li Skopelos označován za romantický, pak kamenná výspa s bílým kostelíkem znamená romantiku na druhou. Nejlepší je sem dorazit po ránu, čímž se v Řecku míní tak do jedenácti hodin. Pak se člověk může vžít do role poustevníka hledícího na proměnlivé moře a meditujícího o věčnosti. Tedy do těch jedenácti hodin. Ta místa by byla ovšem krásná, i kdyby se neproslavila. Možná ještě víc.

Na Skopelosu je jediné město Skopelos, i když obyvatelé menší Glossy by se asi urazili. Skopelos tvoří změť rozmanitých a přitom jednotně úhledných domečků namačkaných na dvou kopcích. Uličky, kterými projede akorát skútr, plynule přechází v různě široká, pohodlná i strmá, sem tam docela záludná schodiště. Směrem dolů je skútr zvládne, nahoru už jen osel nebo pěšák. A všude květináče s okrasnými rostlinkami, voňavými bylinkami, keříky a stromky. Nikdo je nekrade ani neničí. Na poslední větě je nesmutnější fakt, že mě vůbec napadla. Neměl by se člověk spíš pozastavovat nad tím, že se věci kradou a ničí? Ale žijeme-li v zemi, kde ukradnou most i s kolejemi a počmárají nebo vyvrátí náhrobky, začneme se podivovat tomu, co by mělo být zcela normální.

Nerudovské večerní šplechty v městečku jsou rituálem starší generace. Sedí se na židličkách různého typu, ale nejčastěji rovnou na schodech. Každý na svých. Ve většině uliček, když rozpažíte, dotknete se málem protilehlých domů. A tak Skopeloňan uvelebený na svém zápraží může pohodlně povídat se všemi sousedy v okolí. Některé razantní Řekyně zvládají hovory i za roh. Pozdravte je "kalimera" nebo "kalispera" a přemýšlejte, o čem celé dlouhé večery vlastně debatují, když život tu plyne tak zvolna.