Spolkněte kameru, pane premiére

10.10.2019

Vysílat živě může dneska kdekdo, stačí k tomu mobilní telefon a účet na nějaké sociální síti. Co živě, online, to jest to pravé, autentické. Včerejšek už nikoho nezajímá. Kromě živosti se ovšem cení taky originalita, akčnost nebo aspoň bizarnost. Celoplošné televize též rády zdůrazňují, že vysílají živě, že redaktor je právě teď tam, kde se něco děje, a online klade prst na tep doby. Mnohdy kromě redaktora a jeho prstu nevidíme už nic, ale povinné penzum živých zpráv je splněno. Na mistrovství světa v katarském Dauhá jsme letos mohli zažít online přenos nejen z jednotlivých atletických sektorů, ale dokonce i jaksi zdola, přímo z bloků, do nichž běžci na krátké tratě zaklekávají. Nevím úplně, co si organizátoři mysleli, že uvidíme. Každopádně jim nelze upřít originalitu.

Mám pro senzacechtivá média jeden tip. Kapslová endoskopie či kolonoskopie se dnes již celkem běžně používá v diagnostice. Pro neznalé jde o mikrokameru velikosti pilulky, která je schopna po spolknutí putovat naším tělem a až šest hodin vysílat obraz našich útrob. Z hlediska sledovanosti bude nesporně lukrativní vysílat pro širokou veřejnost pomocí tohoto technického nástroje jaksi online to, co se právě děje doslova uvnitř některé vlivné osobnosti. Propašovat pilulku do nápoje nějaké VIP osoby nebude složité. VIPije ji, my si přepneme kanál a hned koukáme do nitra ministra vnitra.

Konečně se veřejně ukáže, kdo na co má žaludek, že je bez nervů nebo mu naopak tyto tečou a hrají, zda v něm není žilka dobrá, má-li nebo nemá-li srdce na pravém (tj. levém) místě, nebo naopak srdce z kamene, kolotá-li mu v žilách syrovátka či modrá, případně zelená krev, jestli se v něm hnula žluč a pohnul-li kostrou, zda ho chytá druhá míza, vymluvil-li si plíce, má kosti v břiše a nedej bože, jestli konec konců není jedno velké střevo. Kapsle patrně nemůže nahlédnout třeba do hlavy, kde by zjistila že mu mozek měkne, má na něm švába, nebo místo něj prázdnotu či řezanku. Největší senzaci kamera přinese v okamžiku, kdy bude monitorované tělo opouštět. To odhalíme ty, kdo nevědí pýchou, kde jim sedí řiť, zda tato je slepičí a kdo do ní z druhé strany leze.

Věřím, že mediální kapsuloskopie má budoucnost, alespoň do doby, než zjistíme, že v jádru jsme všichni stejní.