Stesky v Mostecké

04.02.2014

Že se historické jádro Prahy postupně a neodvratně mění v permanentní lunapark, je mi sice známo, ale stejně mě to pokaždé šokuje a rozesmutní. Zatím ta choroba zachvacuje jen nejexponovanější ulice a náměstí. Odbočím-li do vedlejších uliček, mám naději, že zde zahlédnu ještě trochu té skutečné staré Prahy. O ruských kýčovitých suvenýrech, které jsou z nějakého zvráceného důvodu už roky vydávány za typicky české, bylo napsáno mnohé. Matení kultur a tradic postupně pohlcuje i další země a vytváří křiklavě barevný guláš. Goulash with dumplings.


V Mostecké v domě č.p. 44 bývalo kdysi pěkné knihkupectví, kam jsem rád chodil předtím, než začalo promítání v kině Na hradbách. Vůně nových knížek se tu mísila s vůní čerstvého pečiva ze sousední Mostecké pekárny. Co tu najdu dnes, patrno z fotografie. Víc než na pět metrů jsem neměl odvahu se přiblížit. Proč červený trabant z NDR láká na thajské masáže v českém barokním domě? Rikša, či co to stojí za trabantem, nás přenáší kamsi do Indie. Mohu se posadit do výkladní skříně a nechat si okusovat nohy rybí havětí a pak si zajít na pravou italskou pizzu. To vše v jediném domě. A o dveře dál si koupím gumovou masku Fantomase či amerického prezidenta a sním, kolik sním v čínském bufetu. Jaký to úchvatný internacionální zážitek!

Proč jezdí turisté do Prahy? Jaké přívlastky nalepené na Prahu v bedekrech a nabídkách cestovek je přesvědčí, aby sem putovali, a jaké potom skutečně vidí a zažijí? Cestovkám i radním na radnici to zřejmě nevadí, však mají statistiky, že valná většina cizinců sem už znovu stejně nezavítá. Praha na jedno použití. Cestovkám zbývá ještě pár miliard lidí, kteří tu ještě nebyli. A radní? Co chudáci nadělají za čtyři roky? Majitelka domu č.p. 44 je architektka, návrhářka a fotografka. Ta by třeba mohla! Ale prachy jsou prachy. Rychle zahnu z Mostecké do Saské. Klid, ticho a malé květinářství. Dál dlážděnou uličkou ale nepokračuji a vracím se raději na Maltézské náměstí. Vím, že u Karlova mostu a na Kampě by mě zase něco šokovalo a rozesmutnilo.