Syndrom vánočních světýlek a důchodová reforma

11.01.2022

Myslím, že už je zase pozdě. Valná většina lidí už odstrojila vánoční stromek a sundala ozdoby. A hlavně uskladnila řetěz vánočních světýlek. A o ten právě šlo. Existuje několik metod, jak to udělat správně. Znám je a vždy si na ně vzpomenu někdy před Štědrým dnem, když zoufale rozmotávám gordický svítící uzel. Kdyby aspoň bylo jasné, kde to má druhý konec! Nešlo by to ksakru letos bez světýlek? Kdysi jsme doma mívali vánoční řetěz, na němž svíčičky byly jaksi efektně rozsochaté, tvořené nikoli hladkou skleněnou žárovčičkou ale členitou, rozježenou. Tady se do sebe zaplétaly nejen dráty, ale i žárovky. Existují šílenci, kteří mají dům z venku i zevnitř omotaný kilometry vánočních světýlek. Předpokládám, že si na jejich instalaci najímají firmu. Nebo začínají dráty rozmotávat hned v září po návratu z prázdnin? Příště už to smotám opravdu správně!

Jenže po Třech králích jako by se mi všechny šikovné vychytávky na uložení vánočního osvětlení vykouřily z hlavy. Prostě kdo by teď myslel na to, že za rok bude zase trpět rozmotáváním chuchvalce drátů, na němž jsou ty příšerné svíčičky, které rozpletení brání? Hlavně mít tu pichlavou věc z domu se vším, co s ní souvisí. Možná by pomohlo takzvané operantní podmiňování neboli učení se úspěchem. Aplikací odměn a trestů se mění pravděpodobnost výskytu spontánních aktů chování, zde nesprávného zašmodrchání řetězů při jejich dekompozici. Trestem by byly nejen potíže při následném rozplétání, ale třeba lehké elektrošoky. Jenže problémem je onen časový odklad, který v mysli smazává všechny zkušenosti, poznatky a předsevzetí. Vždyť teď v lednu jsou příští Vánoce tak vzdálené jako třeba důchodový věk našich dětí, pro něž hlavně se ten stromek zdobí. Tak proč teď řešit zamotaný drát nebo důchodovou reformu?

Oslím můstkem jsem se dostal k úkolu, který jedna vláda po druhé odkládají jako tu změť vánočních světýlek. Však důchod v nedohlednu a kdo by se pouštěl do nepopulárních opatření! Možná ty vilky omotané ze všech stran vánočními světýlky jsou dokladem prozřetelné a dlouhodobé přípravy. V nich bydlí spokojení senioři, kteří vědí, jak inteligentně smotat hromadu drátů a mají na stáří naspořeno tak, že je netrápí náklady na elektřinu spotřebovanou svícením od Lucie do Tří králů.