Tajná azbuka

20.06.2016

Obě mé dcery v základním školství unikly povinné ruštině, takže se s azbukou setkaly jen zřídka a náhodně. Třeba na výletech po vlastech českých, když se místní podnikatelé či obecní radní chtěli zavděčit movitým turistům ruskými nápisy. Na navigační šipce směřující k hradu stálo "3AMOK", což jedna z dcer nedokázala pochopit. Druhá nepochybně taky, ale řešila zrovna otázku, jestli jí vítr rozfouká vlasy nebo tak něco. "Tati, co je to tři amok?" ptala se logicky a mě v tu chvíli přepadlo dilema, zda otázku odbýt nebo se dítěti snažit odhalit široký svět sémiotiky, lingvistiky, znaků, symbolů a písma. Vzhledem k věku potomka a mým povrchním znalostem těchto oborů jsem nakonec jeho zájem převedl na hru, jak napsat český text, když je k dispozici jenom klávesnice s azbukou, což byla pochopitelně větší zábava.

Mějme tajného agenta, jenž při své misi uvízl na ruském velvyslanectví, kde zachytil tajné mapy s rozmístěním amerických jaderných střel. Pochopitelně se potřebuje spojit s někým venku, poslat o tom zprávu. Svůj mobil se zabudovanou trhavinou už dávno použil a jediné, co tu najde, kromě smetáku a lahve vodky Solichnaja, je počítač s ruskou klávesnicí. Agent jest to mladý, ruštinu na základce taky neměl, tak poznává jen některá písmenka. Konkrétně A, B, C, E, H, K, M, O, P, T, X, Y. Ostatní považuje za nepoužitelné hieroglyfy. Zaslechne blížícího se atašé. James Bond junior začne zmatkovat a píše dotazy a šílené návrhy, jak ze situace vybruslit. Nakonec ale ruského úředníka přemůže a mail dopíše.

Pomoc!
Mapy atom. bomb, typ 8227! Bacha, Obama o tom moc keca, tak to mate! Pochopte: MCHAT(1) chce pakt o mape bomb a potom bokem metat atom na Obamu. Mam mapy pochcat? Nebo naopak omotat mopem? Co na to otec(2)? Tma pomaha cekat. Chyba. Chytam echo bot attache! Mam ho pocakat patokem bohateho exota? Omotat mopem anebo mu na oko tykat a mym pasem popa motat mu emoce? Nebo pochytat mapy a hop pohybem po okapech? O.K. Akce! Mam otok oka. Attache, to kopyto, ma mat.

(1) Moskevské umělecké akademické divadlo (krycí jméno pro ruské tajné služby)
(2) krycí jméno šéfa MI5