Toulon, ponorka a Baboulene

29.04.2020

V červenci 2019 žil přístavní Toulon nalezením ponorky Minerve, která záhadně zmizela před padesáti lety. Toulon má totiž velký přístav, kde odjakživa kotvily i válečné lodě a zjevně i ponorky. Každopádně La Minerve se ztratila při rutinním cvičení 27. ledna 1968 v blízkosti Toulonu a padesát let po ní nebylo ani stopy.

Když jsme sem tehdy přijeli, neměli jsme o tom ani tušení a já si to přečetl až následně. Stejně tak to bylo s Baboulenem. Jsem na tom totiž podobně jako František Nepil, který napsal: "Já už jsem taky tak zletilý, že bych chtěl vědět kdeco. Ale buď někam jedu a přečtu si o tom kraji všechno napřed, a pak si nemohu vzpomenout, co jsem to vlastně četl. Nebo si to přečtu až po návratu, a to je teprve špatné, to teprve post festum vidím, čeho jsem si měl všimnout, když jsem tam byl."

Eugene Baboulene byl toulonský rodák (1905 - 1994) a je považován za jednoho z nejlepších malířů současné provensálské školy. Měl rád moře, zátiší a provensálské krajiny. Při procházkách Toulonem jsme narazili na Baboulenovo náměstí, které se nám velmi líbilo. Kdybychom tehdy znali jeho obrazy, líbilo by se nám určitě ještě víc. Jeho náměstí propojuje Passage Baboulene s dalšími plácky mezi domy. Upraveny jsou vkusně a odpočinkově, zdobí je sochy nebo streetartové malby a posedět lze na lavičce nebo v kavárně.

Toulon jest město veliké a některé jeho domy, ulice a náměstí jako by přenesli z Paříže. Až na ty palmy, pochopitelně. V polovině 19. století vyrostlo tzv. Horní město, jehož centrem je náměstí Svobody. Kašnu se sochou z roku 1899 nelze přehlédnout. Dílo oslavuje Sochu svobody převezenou z Francie do Ameriky v roce 1886.

Toulon má samozřejmě katedrálu; které větší francouzské město ji nemá, že. Ale mně utkvěla v paměti spíš taková všední věc, a sice cade toulannaise. Jedná se o placku pečenou z cizrnové mouky (v kraji Nice zvaná socca). Konzumuje se třeba jako příloha k masu, ale dá se jíst jen tak, posypaná solí a pepřem.

Knihomol nemůže minout Les Kiosques. Jestliže Paříž a Lyon mají bukinisty, má Toulon kiosky. Na Rue Ferrero jich stojí asi pět už po několik generací. Kromě knih tu fanoušci a sběratelé najdou komiksy nebo stará cédéčka a dividíčka. Občas přijde někdo s nápadem je zbourat, ale vyvolá jen vlnu odporu obyvatel.

Eugene Baboulene vytvořil řadu "provensálštějších" obrazů, ale vybral jsem tenhle vojenský námořní, který se hodí k té úvodní ponorce.