U Mulí kašny v Saint Cezaire

27.11.2017

Saint Cézaire sur Siagne leží 15 kilometrů od Grasse a 30 kilometrů od Cannes a vyplatí se sem zajet třeba kvůli kostelu z růžového kamene, románské kapli z 12. století se sarkofágem z římské éry nebo zbytkům městských hradeb ze 14. století. Když sem ale dorazíte 14. července okolo poledne, nejspíš se zaseknete na náměstí generála de Gaulle. Tou dobou se tu chystá oslava státního svátku, která je pro všechny obyvatelé městečka významná a vážná společenská záležitost.

Tento den si svátečně nastrojení obyvatelé více než dobytí Bastily připomínají válečné veterány, prohlíží si vystavenou americkou techniku z druhé světové a kladou věnce u pomníku. Všichni starší se v poledním žáru shromažďují ve stínu u Mulí kašny, odkud pak vyráží slavnostní průvod v čele se starostou.

Když jsem požádal veterány o foto, ochotně souhlasili a hned se postavili do pozoru. Tahle generace to má ještě v krvi.

Samotná Fontaine aux mulets má také zajímavou historii. Až do roku 1868 byla voda v Saint Cézaire poměrně vzácná. Získávali ji ze studní nebo vozili ze Siagne, která ovšem leží 300 metrů pod městečkem. V polovině 19. století lord Brougham, který se podílel na založení města Cannes, dal podnět k budování kanálu k zásobování Cannes. Dr. Maure, někdejší starosta Saint Cézaire a přítel lorda Broughama, toho využil a zajistil zásobování Saint Cézaire z budovaného kanálu. Voda vytékala v kašně na náměstí a ač sloužila všem, pojmenovali ji podle mul, které se sem po práci chodily napít.

Nebyli bychom ovšem ve Francii, kdyby po slavnostním ceremoniálu nepozval starosta občany na skleničku před svátečním obědem. Ostatně ti všichni padlí a zde uctívaní, kdyby mohli, ze všeho nejraději by se posadili jen tak do stínu u Mulí kašny se sklenkou vína nebo pastisu.