USA v otázkách

28.11.2017

Spojené státy americké znám jen z filmů. Čím víc filmů odehrávajících se v tomto kusu světa vidím, tím víc mi nejspíš zkreslují jeho obraz a narůstá počet otázek, které všechny začínají: "Je opravdu možné, že...?" Pokud bych se rozhodl někdy do USA vyrazit, tak hlavně proto, abych na ně nalezl odpovědi.

  • Jsou americká města opravdu tak ošklivá nebo nám je tak z neznámých důvodů ve filmech ukazují? Možná jde jen o jejich centra, se špinavými parkovacími domy a opuštěnými továrnami. Ta pravá a malebná města leží mimo centra v rozsáhlých okrajových čtvrtích, kam se Američané večer vracejí. Ale i tak si myslím, že (bohužel) vypadají všechna stejně.
  • Vedou z hlavních rušných ulic všude ty temné boční uličky, v nichž se vždy hromadí velké pytle s odpadky a prázdné krabice, aby se do nich dalo bezpečně padat? A je valná většina bočních uliček slepá, ukončená tři metry vysokým drátěným plotem?
  • Umí vůbec Američané parkovat podélně k chodníku tím klasickým manévrem zacouvání, který nás Evropany učí v autoškolách? Nikdy jsem to v americkém filmu neviděl. Vlastně ano. Steve McQueen ve filmu Bullitův případ zaparkuje svůj Ford Mustang k sanfranciskému chodníku, jak se patří. Ale Steve McQueen je výjimka potvrzující pravidlo.
  • Vážně všichni ráno běhají, tedy džogují po parku se sluchátky v uších, pak si dají sprchu, smoothie a jdou řídit mezinárodní koncern? Jak se všichni dostanou do městského parku s výhledem na mrakodrapy za řekou, když bydlí v satelitních sídlech dvacet mil za městem? A vlastně ještě zpátky na tu sprchu?
  • Copak se žádný z kravaťáků nebo policistů v nažehlených uniformách opravdu nikdy neumatlá kečupem a hořčicí, když si dává lanč u stánků s hotdogy? Já se umažu, i když si dám bio chlebíček, na nějž namazali milimetr tvarohu a položili plátek okurky.
  • Když zajdete do jakéhokoliv amerického baru, dáte si u pultu whisky nebo pivo, fakt se vždycky objeví nějaká pěkná šťabajzna, úplně osamělá? Tedy pokud to není gay-bar. Ale vlastně i pak.
  • Kolika procentní alkohol vlastně čepují v barech? Jak je možné, že i po deseti panácích 40% lihoviny a pěti pivech má hrdina zcela jasno, kolik dělá útrata a tuto částku má kupodivu přesně připravenou v kapse. Aniž se zeptá na cenu, podá svazek bankovek barmanovi, který si je vezme a ani nespočítá.
  • Mají v lékárnách i normální léky, které jsou baleny jako u nás? Já znám jen ty filmové v oranžových plastových lékovkách s bílou samolepkou, na níž je složitý název, který se snadno splete s jiným.
  • V Americe ještě neobjevili tašky s uchy? Opravdu všichni nosí nákupy v papírovém pytli, který drží za dno? Fakt z každého pytle čouhá mrkvová nať, a ještě častěji bageta? Nevím jak mrkev, ale ta bageta vzápětí zmizí, asi ji vyhodí. Nikdy jsem neviděl, že by ji jedli. Nepočítám-li vafle, mažou si zásadně burákové máslo na toustový chleba.
  • A fakt na každém druhém baráku vlaje americká vlajka?