Včely v italských ulicích

26.08.2013

Courání po úzkých a starobylých uličkách apulijských měst může navodit domnění, že se pohybujete po pěší zóně. Ale jen do chvíle, než zjistíte, že se za vámi snaží protlačit fiátek či jiné vozidlo. Netroubí. Oproti pověsti, která je provází, jsou italští řidiči kupodivu klidní, aspoň tady na jihu. Na druhou stranu jsou i dost líní. Sto metrů k obchodu přece nepůjdou pěšky. Aby auto projelo, musíte si stoupnout na schody nějakého domu. My na auta měli přímo magnet. Za celou dobu, co jsme seděli v kavárně, neprojel okolo nikdo. Sotva jsme se zvedli, že popojdeme o kus dál, odněkud se vynořilo vozidlo, které mířilo přesně tam, co my.

Některé uličky, ve snaze vyrobit co nejvíc stínu a ochránit obyvatele před vedrem, se scvrkly tak, že by člověk, rozpaživ uprostřed, mohl současně zazvonit na zvonky protilehlých domů. Tady budeme mít klid, říkali jsme si. Ale omyl. Kam nemůže auto, projede včela. Motorová tříkolka Ape, neboli včela, slavné firmy Piaggio. Je ovšem tak krásná, že jsme jí uhýbali rádi. Zvlášť, když v její kabince seděl usměvavý stařík. Řemeslníci, obchodníci a zemědělci na ni nedají dopustit. Tříkolka se vyrábí už dlouhé desítky let a existuje v mnoha bizarních variacích a domácích úpravách. Je libo rikšu pro turisty, valník, náklaďáček, pouliční vysavač, pojízdnou prodejnu mušlí?

Že se pěších zón nedočkáme, jsme záhy pochopili. Oni Italové mají k pravidlům silničního provozu svérázný a účelový přístup. Kam se vjet dá, tam se smí. A když už se páni radní rozhodnou, že někde "zona pedonale" vznikne, musí ji ohradit masivními a nepřekonatelnými zábranami. Ačkoliv kdo ví, včela překoná vše.

Včela údajně dokáže létat rychlostí až 65 km/h. Tedy ven z úlu. Vrací-li se s nákladem, jenž může vážit až tři čtvrtiny její hmotnosti, pohybuje se rychlostí jen poloviční. Tyto včelí údaje se plně shodují s parametry tříkolky Piaggio Ape 50. Proto asi ten název. A i když jsme se někdy za ní autem museli ploužit, nebo coby chodci jí dávat přednost, bude se nám stýskat po jejím bzučení v rozpálených uličkách měst i na provinčních cestách mezi olivovými háji a vinicemi.