Velký psí ostrov

11.03.2014

Snad velký mezi malými, ale jinak docela prťavý, vždyť nemá na délku víc než 50 kilometrů. Velký však rozmanitostí toho, co nabízí, co se přírodě podařilo vměstnat do tak malého prostoru. Hory vyšší než Krkonoše i dlouhé písečné pláže, malou poušť, jakož i husté borovicové lesy, jezera, bujnou vegetací porostlé svahy i vyprahlé skály, kde se sotva udrží pár kaktusů. A taky pomerančovníky, mandlovníky, banánovníky a další vonící -vníky.

Gran Canaria nesouvisí, jak všeobecně známo, s kanárky, ale se psy, dle latinského canis. Ale ani to nám v podstatě nic o jeho povaze neřekne. Psů - a nejspíš obdobně i kanárků - tu dnes najdeme asi tolik, jako jinde v Evropě. Ale koncem 15. století Španělům přišlo podivné, kolik je tu hafanů, a tak místo po nich nazvali. Psí jméno připomínají sochy na Plaza Santa Ana v Las Palmas.

Kanárské ostrovy bývají též spojovány s věčným jarem. To už o nich vypovídá víc. Nicméně se vyplatí vědět i to, že jih a sever nebývá totéž, dokonce ani na oněch padesáti kilometrech. Mraky jsou pasátem neseny nad Las Palmas a do severovýchodního vnitrozemí, kde se zarazí a rozpářou o Pico de las Nieves. Tím je téměř zaručeno, že vstanete-li z vyhřáté jižní pláže a pojedete-li na výlet do hlavního města na druhém konci, můžete snadno zmoknout, nachladnout, případně obojí. Dvojnásob to platí o cestě do hor.

Gran Canaria zeměpisně sice v Evropě neleží, ale jinak rozhodně. Člověk ocení nejen hladký průchod letištěm díky Schengenu, ale taky kvalitu silnic, služeb a celkové úrovně. Vyjmu-li jen ten motoristický zážitek, pak Gran Canaria spočívá někde vedle Lucemburska, zatímco česká silniční síť nemá daleko k rovníkové Africe. Od šedesátých let minulého století se ostrov stal vyhledávaným turistickým cílem a zájem nepřetržitě roste. Souběžně s ním vznikají i nové ubytovací kapacity. Na teplejším jihu od San Augustínu po Puerto Mogán se táhne jeden hotelový komplet za druhým, některé vkusně a citlivě zakomponované do svahů, jiné méně. Dokáží najednou uložit na lůžko 100.000 turistů, vlastně na dvě lůžka: na jedno večer v pokoji, na druhé přes den na pláži. Turistika dává Kanářanům práci a prosperitu, otázkou je, kolik jim čeho bere. Ale i když Velký psí ostrov je vlastně docela malý, pořád zbývá spousta krásných, nedotčených míst. Možná i díky tomu, že většina konzumních návštěvníků se sama dobrovolně zdržuje převážně jen ve svých luxusních ghettech.