Ventabren

05.09.2018

Jak je příjemné trávit čas v moderní vilce se zahradou a bazénem, vybavenou veškerým moderním komfortem, daleko od všeho rušivého! Vždyť když je třeba, dojede se všude autem. Pěší turista nebo nechtěný návštěvník takových obytných zón se ale brzo nudí a unaví. Ploty zleva, ploty zprava, domky, pokud jsou vůbec vidět, jsou všechny více méně stejné, a to je ten lepší případ (vzpomeňme na české podnikatelské baroko). Tak vypadá jihofrancouzský Ventabren dneška. Bydlet zde příjemno, ale chce-li se obec něčím pochlubit, něco publikovat na webových stránkách nebo v turistických bedekrech, sáhne po tom starém. V minulosti se žilo sice mnohem skromněji, nepohodlněji, ale tehdejší lidská obydlí vytvořila obdivuhodné a unikátní shluky staveb, kvůli nimž jsme ochotni cestovat třeba přes půlku Evropy.

Ventabren, ten původní, měl štěstí, že zcela zalidnil kopec okolo zříceniny hrádku královny Jeanne a zůstal bez větších změn zachován dodnes. Když sem přijedete od Aix a zaparkujete poblíž neuvěřitelně velké místní knihovny, můžete se vydat nahoru pěší Grande Rue, která svou šířkou dokládá, že předkové měli smysl pro humor. Z Place de l'Eglise vede cesta o něco širší a ta už se pochopitelně jmenuje Boulevard de Provence.

Centrem každé obce býval vždy kostel a ten se zákonitě nachází na Place de l'Eglise. Původní kaple zde v roce 1650 vznikla prý proto, že se místním už nechtělo chodit na mše nahoru na hrad. Kaple později rozšířená na kostel je zasvěcena Sv. Denisovi. Náměstí obklopují úhledně upravené domky, z nichž některé navozují dojem, že ze dveří každou chvíli vyjde Hobit.

Vyplatí se vstoupat k zřícenině hradu, který byl postaven kolem roku 940. Ve 14. století se dostal do rukou královny Jeanne a v 15. století ho Henry IV daroval i s půdou rodině Gaillard-Longjumeau. Od zříceniny je krásný výhled nejen na Ventabren ale i na okolní planiny.

Kousek od Ventabren lze spatřit světový unikát. Největší kamenný akvadukt na světě. Akvadukt Roquefavour postavil mladý inženýr Franz Mayor z Montricheru v letech 1842-1847. Akvadukt přiváděl vodu z Durance do Marseille a dodnes přivádí lidi k úžasu. Tři řady arkád jsou dlouhé 400 metrů a vysoké 83 metrů. Pro srovnání slavný Pont du Gard je dlouhý 266 m a 47 m vysoký.