Villa de l´Adour

04.11.2013

V okolí rue de Bellville, která se jmenuje podle této méně známé, ale zajímavé části Paříže, narazíte na jednu z "vil", čili uzkých soukromých uliček. A dost možná, že tu potkáte i jednu z "víl". Protože poštěstí-li se vám do uličky vstoupit, přivodíte si pocit podobný tomu, když vás někdo pozve za vrátka nebo do předsíně bytu. Některé detaily a doplňky na zápražích tomu nasvědčují, vypadají tak domácky, že by na veřejných ulicích ani být nemohly. V Česku tedy určitě ne.

Vchod do villy de l´Adour najdete v rue de la Villette. Nespleťte si ji bulvárem la Villette, který leží o pěkný kus dál. Ale možná by s ohledem na zmíněné víly a skoro pohádkový charakter ulice bylo lepší villu nehledat. Už vůbec ne s mapou nebo navigací. My jsme se jen tak courali po Bellville a najednou se objevila. A snad právě proto byl vchod, který se běžně zavírá i ve dne, pro nás otevřený. Člověk musí sem tam uvěřit v nějaké tajemno.

Dům číslo 3 se vymyká celkovému venkovskému rázu, ale nelze říct, že by působil nějak rušivě. Zapadá sem už tím, že jako by vyrůstá ze stejných základů a principů. Postavili ho a bydlí v něm dva mladí architekti, tedy přesněji architekt a architektka a jejich malá dcera. Pro malé děti ve městě musí být villa de l´Adour přímo ideálním a záviděníhodným místem. Moderní a vkusný interiér si můžete prohlédnout na serveru výměnných pobytů (www.airbnb.cz) a tak se z té pomyslné předsíně aspoň virtuálně přenést do jednoho z domů ve Villa de l´Adour. A konec konců, můžete zde i chvíli bydlet.