Villa de l´Ermitage se sofrologickým nádechem

08.04.2016

V pařížské čtvrti Belleville musí být krásně už kvůli tomu názvu. Ta nejpůvabnější místa ovšem nevznikla díky velkoměstskému urbanismu, ale spíš jako pozůstatek původního venkovského života, jaksi velkoměstu navzdory. Metropole za zády jen umocňuje bukoličnost dvorků a zahrádek, na francouzském venkově by tyto slepé uličky a pěší průchody možná nebudily takovou pozornost.

Malebné uličky Cité Leroy a Villa de l´Ermitage najdete mezi Rue des Pyrenées a Rue de l´Ermitage. Působí poklidně, ospale, ba téměř ustrnule, jakoby pořád panovalo devatenácté století. Ale za tímto dojmem je potřeba vidět trvalou a někdy úpornou snahu místních obyvatel tento stav uhájit před developery, kteří by tu rádi viděli své lukrativní věžáky.

Ve ville de l´Ermitage má svou hypnotizérskou a sofrologickou živnost Stéphanie Valére, kde taky jinde. K některým profesím prostě skleněný věžák v La Defense nepasuje. Jedna seance u zmíněné dámy vyjde na 45 až 60 Eur, což není moc, je to běžná sazba u kadeřníka. Sofrologie jest soubor relaxačních technik vedoucích ke změnám vědomí.

Ke změnám vědomí u mě dochází v Paříži i bez zásahu sofroložky, čímž ušetřím. Mé vědomí tu působením sil zvaných genius loci jaksi pookřeje, rázem si začne rozpomínat na minulé životy, které se určitě odehrávaly ve městě na Seinou, proč jinak by se mi tu tak líbilo? Ve kterém okně je provozována hypnotizérská živnost snadno domyslet.

Doufejme, že obyvatelé ermitážoví i nadále uhájí svůj kousek světa před tlakem developerů. Naštěstí mají na své straně Stéphanie Valére, která v nouzi nejvyšší uvádí do transu lobisty, úředníky a jiné vlčáky dělající si zálusk na villu i cité. Nech cité ty necito!