Za Renoirem do Cagnes-sur-Mer

11.10.2020

Kdybyste se v časech Belle Époque ocitli na Azurové pobřeží v Cagnes sur Mer, třeba by vás do krásné zahrady a vily Les Collettes pozval sám Auguste Renoir. Tedy pokud byste byli Matisse, Bonnard, Modigliani nebo mladá, vnadná dívka ochotná stát modelem. Naštěstí dnes si sem můžete legálně koupit vstupenku a zkusit se ponořit do atmosféry, v níž Renoir žil a tvořil svá díla. Jeho dům je totiž muzeem, které se snaží uchovat soukromé prostředí s původním nábytkem i dekoracemi.

Vilu v typické středomořské architektuře nechal Renoir postavit pro sebe a svou rodinu v roce 1907. Malíř zavítal do Cagnes sur Mer poprvé v roce 1898 a zdejší krajina ho okouzlila. Když se dozvěděl, že obdivovaným olivovníkům nad městem hrozí pokácení, zakoupil usedlost s pozemky a v nové vile se usadil v roce 1907. Léčil si zde artritidu, což mu ovšem nebránilo vytvořit slavná díla jako například "Pradleny v Cagnes" nebo "Dům v Les Collettes". Potvrdil tak svůj známý výrok: "Bolest odchází, krása zůstává".

Renoir se v Cagnes sur Mer ve spolupráci s mladým sochařem Richardem Guinem věnoval i sochařství a některé ze zde vzniklých soch jsou vystaveny v přízemí domu. Kromě toho lze v Musée Renoir obdivovat šestnáct obrazů, které vlastně přinášejí přehled všech témat, která umělce zajímala: akt, portrét, krajina.

Uprostřed města na kopci stojí zámek Grimaldi postavený kolem roku 1300 a cesta k němu po Montée de la Bourgade, resp. po Traverse Sainte Luce se může docela protáhnout. Jednak docela strmě stoupá a pak na každém kroku nabízí krásná zákoutí, která zaujala i mnoho umělců. Reprodukce jejich děl můžete porovnat se skutečností a pak zase funět do kopce a přemýšlet, kdo asi pobýval za tímto oknem. A hle, cedulka na domě hlásá, že Modigliani.

Netřeba připomínat, že každý starý dům zde má aspoň miniaturní zahrádku, terasu nebo plácek, kde se dá večer posedět a žít "venku", jak je tady zvykem. A přestože novodobá průmyslově obchodní aglomerace pohltila okolí starého Cagnes sur Mer, zachovávají si dva protilehlé kopce, jeden se zámkem Grimaldi a druhý se zahradou Les Collettes, svou původní atmosféru, pro kterou si toto místo zamiloval Auguste Renoir a tisíce dalších po něm.