Dům z filmu Caché

29.08.2014

Nejeden dům v Paříži se stal slavným tím, že si zahrál ve filmu. Každého nesporně napadne kavárna, kde obsluhovala Amélie z Montmartru. Jiná moc pěkná kavárna Pure café se blýskla v americkém filmu Před soumrakem (Before sunset). Mě nedávno zaujal dům z filmu Utajený (Caché, 2005) rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Dávali ho například na kanálu Film plus (1. 6. 2014). Ten dům zde setrvává v dlouhém nehnutém záběru ještě notnou chvíli po skončení úvodních titulků, což má svůj důvod. Georges a Anna, kteří zde bydlí, dostanou totiž kazetu, na níž někdo neznámý tyto záběry natočil. Postupně jako z mlhy vystupuje dávná utajená vina v tomto strhujícím filmu, v němž excelují Juliette Binoche a Daniel Auteile.

Napadlo mě, že bych se na dům šel podívat, až budu v Paříži. V dobách předinternetových by asi nebylo snadné zjistit, kde stojí. Musel bych si ho tajně vyfotit v kině a pak s fotkou obcházet Paříž a ptát se lidí? Musel bych vypátrat kontakt na tvůrce filmu a otravovat je dopisy? Dnes stačilo gúglit pár minut a bylo jasné, že nešlo o kulisu, ale skutečnou stavbu na adrese Rue Brillat-Savarin 49. A protože ležela necelý kilometr od místa, kde jsme bydleli, nešlo tam nejít.

Z obrázků můžete porovnat, jak na domě buď zapracoval čas, nebo ho filmaři vylepšili. Momentálně působí neobývaně a i jeho okolí není úplně stejné. Zeď vlevo je bílá a hlavně přímo nad domem se tyčí jakási stavba, která v reálu z tohoto místa není vidět. Asi ji tam nějak přesunuli, aby záběr nerušila obloha.

Nicméně musím přiznat, že když jsme do Rue Brillat-Savarin dorazili, na filmový dům jsme rázem zapomněli. V jeho okolí se totiž nachází přímo pohádkové zákoutí uliček, domků a hlavně stromů, keřů a květin, že jsme je začali zběsile oblézat a obdivovat. Toto mini Zahradní město je opravdu zahradní a to nejen podle názvů uliček (Rue des Glycines, Rue des Orchidées, Rue des Iris, Rue des Liserons). Pro depresivní film Caché kulisa naprosto nevhodná. Ale možná tu filmaři během natáčení čerpali dobrou náladu, pocit pohody a radosti z krásného prostředí. My tedy určitě ano.