Lavičky rakousko-uherské

24.05.2017

Nevím, jak vypadaly lavičky v dobách Rakousko-uherského mocnářství, nejspíš se žádné nedochovaly, ale lze předpokládat, že měly sedací a opěrnou část a zdobené litinové boky. Ostatně jeden klasický typ se jmenuje Schönbrunn a vyrábí se dodnes. V rámci postupného poznávání Rakousko-uherských metropolí jsem pochopitelně nevynechal ani oblíbené lavičky. Patrioticky tvrdím, že co do laviček Vídeň ani Budapešť sice nedosahují kvalit Litomyšle, ale najdou se zde některé exponáty zajímavé ať už svým dizajnem nebo umístěním.

MuseumsQuartier je unikátní kus Vídně hned za náměstím Marie Terezie. Staré císařské konírny se proměnily v kulturní prostor a jeho návštěvníci, na rozdíl od věčně stojících koní, potřebují někde posedět. Však je známo, že pomalá chůze, vlastně šourání po výstavách a muzeích, unavuje víc než ostrá chůze. Projektanti navrhli dokonce lavičky sloužící spíš k ležení, resp. k takové té čtenářské poloze, asi aby bylo možno si pohodlně prostudovat výstavní katalogy. Bezdomovců se ve Vídni patrně neobávají.

Jinak tomu v Budapešti, kde na více místech lze zaznamenat výskyt laviček pro jednoho. Tento trend neodráží ani tak prohlubující se odcizení jedince, ale potřebu zabránit bezdomovcům spát v leže. Spát v sedě (zatím) tolerováno. Antihomeless lavičky se buď nově vyrábí a instalují, nebo se na stávající městský mobiliář nápaditě nainstalují rozdělovníky.

Ne že by budapešťská sedátka pro singles postrádala invenci. Nicméně sedátka poblíž Elisabetina mostu jsou umístěna v prostoru tak, aby zde odpočívající zůstali i nadále single.

Ale zpátky do Vídně. Lavičky poblíž Palais Coburg na Stubenbastei vypadají jako by seděly na nafukovacím polštáři, jenž se při bližším ohledání ukáže být betonovým. Jsou určeny pro ty, kdo původně chtěli zajít k nedalekému Plachuttovi na vyhlášený Stafelspitz. Když ovšem zjistili ceny na jídelníčku, rozhodli se pro piknik na lavičce.

Lavička pod stromem s výhledem na Hundertwasserovu fontánku zachovává proporce a tvary tradiční, zatímco všechno okolo ní konvence boří. Takže je v tomto místě vlastně raritou, a proto do sbírky kuriózních laviček patří. Zvlnila-li by se i lavička, zvláště pak ve své sedací části, ztratila by zde osobitost a obecně i svoji funkčnost.