Lurs

25.06.2018

Prohledal jsem několik bedekrů, ale o Lurs ani zmínka. Však Haute-Provence oplývá většími lákadly, jakými jsou hned nedaleko levandule ve Valensole, voňavkářské sídlo v Manosque nebo ohnivé likéry ve Forcalquieru. Přitom Lurs představuje krásný příklad historického rozkvětu obce, úpadku až na dno vybydlených domů a opětovného vzkříšení díky úsilí několika zapálených nadšenců.

Na skalnatém ostrohu řeky Durance se tyčí bývalá biskupská pevnost, která měla ve středověku 3000 obyvatel. Biskupství bylo pod správou biskupů ze Sisteronu, kteří se honosili titulem princové z Lurs a stavěli si zde svá letní sídla. Od poloviny devatenáctého století obec ale upadala, lidé se stěhovali za prací do větších měst. Na sklonku 2. světové války Lurs poničily nájezdy banditů, zůstaly jen ruiny bez vody a elektřiny a zdálo se, že obec zmizí z povrchu zemského.

Spisovatel Jean Giono objevil vesnici v roce 1950. Spolu s výtvarníkem, historikem a teoretikem písma Maximilienem Voxem a dalšími přáteli se zasadili o obnovu městečka, ve kterém dnes zase žijí lidé. Sám Vox se zde usadil a žil až do své smrti v roce 1974. Od roku 1955 se v Lurs každoročně pořádají mezinárodní setkání grafiků, tiskařů a písmoznalců. Zabydlel se tu i Francois Richaudeau (1920 - 2012), jenž se zabýval procesem čtení a s tím související typografií.

Zásluhou sdružení Rencontres Internationales de Lure a jeho osobností (Maximilien Vox, Jean Garcia, Robert Ranc, Jean Giono, Lucien Jacques) bylo mimo jiné v šedesátých letech na ruinách vystavěno divadlo pod širým nebem. Možná stojí za povšimnutí, proč se sdružení jmenuje podle nedaleké hory Lure a ne podle obce Lurs. Důvodem možná je neblahá souvislost s mediálně slavnou vraždou rodiny britských turistů, k níž došlo nedaleko obce Lurs v roce 1952. Obviněn a odsouzen byl pětasedmdesátiletý statkář Gaston Dominici, kterému pak v roce 1960 generál de Gaulle udělil milost. Případ se stal kauzou střetu prostého venkovana se soudní mašinérií. Jean Giono se v případu také angažoval, studoval zejména rozdíly mezi jazykem obviněného a soudu. Možná si vzpomenete na film, v němž statkáře ztvárnil Jean Gabin.

Domy v Lurs jsou zrekonstruovány s velkým citem a vkusem. A to do posledního detailu. I když člověk není nadšený typograf, aby tu trávil čas na srpnových seminářích, najde tady spoustu zajímavých pohledů a zákoutí.