Valensole

24.01.2017

Co dělat v lednu jiného, než se procházet lánem kvetoucí levandule? Bohužel to umím jen virtuálně při třídění fotek z léta. Chcete-li si vychutnat ty největší lány fialového zázraku, jeďte na plošinu Plateau de Valensole v Národním parku Verdon. Jejích 12000 hektarů je osázeno levandulí, jen sem tam pšenicí nebo mandlovníky. Jméno Valensole vzniklo ze slunce (La Vallée du Soleil) a jak by taky ne, když tu svítí tři sta dní v roce.

Pohybujete-li se krajem levandule autem či na kole, musíte počítat s nevypočitatelným chováním řidičů i cyklistů. Nahodile a zbrkle zastavují na nemožných místech, vyskakují z aut a slézají z kol, aby se vyfotili s fialovým pozadím. Platí to i o vozidlech s francouzskou espézetkou, protože jde převážně také o turisty, kteří doma na severu znají levanduli jen z voňavek. Zcela nepříčetnými se stávají zejména Japonci, kteří jsou ale naštěstí přiváženi organizovaně a pak hromadně vypouštěni do polí. Zde se snaží zdokumentovat každou rostlinku i včelu. Jeden účastník zájezdu se vrhal do pole vybaven dvěma foťáky, selfie pohrabáčem a dronem na videosnímky. Nevím, zda si vůbec stihl k levanduli přivonět.

Z náhorní planiny sjedete do městečka Valensole a půjdete-li od kostela dolů do centra, možná zavadíte na rue du 19 Mars 1962 o krámek s levandulí. Ne že by tu nebyly další, dole u Velké fontány jich najdete hned několik. Ale tady ve staré garáži jste přímo u zdroje, jako když si koupíte právě nadojené mléko hned na statku. Čerstvě sklizená levandule tu leží v celých haldách a roztomilý stařík z ní váže kytice, které pak patřičně zabalené a načančané kupují turisté v celém okolí. Vzali jsme si tři svazky a ještě dva flakony levandulového oleje. Špatně jsem povídavému Valensolaňovi rozuměl, myslel jsem, že šestnáct Eur je za to všechno cena přijatelná, ale on myslel šest. Za jednu poloviční kytici levandule si dole v obchodě se suvenýry účtovali Eur pět. Poučeni o rozdílu mezi "commerce de gros et de détail" jsme jen neochotně opouštěli tu nejvoňavější garáž na světě.

Být tu třetí neděli v červenci, asi bychom se ocitli uprostřed mumraje zvaného "Fete de la lavande du Plateau de Valensole", kdy už bývá na rozsáhlých pláních sklizeno. O čtrnáct dní dříve jsme levanduli ještě zastihli, jak v plné kráse vytváří vlny fialového moře.