Svátky melounů a levandule

23.08.2018

Poznávat Provence jest doporučováno na jaře, už pro nižší počty lidí se stejným úmyslem. Ale má-li člověk choť školou povinnou, nezbývá mu než sem vyrazit v plné sezóně. Jednu výhodu to ale přece jen má, neboť do tohoto období se soustředí nejvíc místních svátků, slavností a festivalů.

V Avignonu probíhá od 6. do 24. července známý divadelní festival, a i když se z důvodu jazykové bariéry nezúčastníte žádného představení, můžete festivalovou atmosféru nasávat na každém kroku. Nenajdete žádný plot či strom, kde by nevisel nějaký plakát. A sotva udeří desátá dopoledne, vyhrnou se do ulic umělci v maskách, zpěváci a tanečníci, zpívají a tančí a rozdávají programy a letáky, na nichž jsou mnohdy sami vyobrazeni. Podobných kulturních akcí se koná celá řada, např. v Martigues od 21. do 28. července Festival tance, hudby a zpěvu, v Carpentras Festival les Papillons atd.

Městečka a vesničky v Provence mají svou osobitost už samy o sobě, ale vždy se ji snaží ještě zdůraznit nějakou kuriozitou nebo specialitou. Tak třeba Cavaillon se stal synonymem pro melouny, ty sladké, ananasové cantaloupe, pro latiníky Cucumis melo. Když se totiž v Provence chce pojmenovat meloun tohoto typu, řekne se prostě "cavaillons" bez ohledu na to, kde vyrostly.

V jednom z červencových víkendů vypukne v Cavaillonu Feria Melon. Na hlavní třídě Cours Bournissag, kde probíhá jádro oslav, vyrostou vysoké kovové bariéry jako v Jurském parku. Součástí oslav je totiž i běh býků ulicí za doprovodu camargských běloušů a bezpečnost diváků a melounů je na prvním místě. Kromě toho se místní i návštěvníci radují z průvodu krojovaných sedláků. Pochopitelně nesmí chybět dechové kapely a jako všude ve Francii dobré jídlo a pití včetně ochutnávky melounů, když je ten Feria Melon.

Městečko Valensole si hoví uprostřed Plateau de Valensole v Národním parku Verdon. Téměř všech 12.000 hektarů planiny je osázeno levandulí, jen sem tam ji přeruší slunečnice nebo mandlovníky. Kde jinde by se tedy měly konat slavnosti levandule? Jednu z nedělí uprostřed července přeruší poklidný život Valensole hojně navštěvovaná veselice.

Už od rána městská policie nepouští auta do města a odklání je na provizorní parkovací plochy, odkud pendluje autobus do parku pod radnicí.

Od náměstí s kašnou a po celé Avenue Segond se zpívá, tančí a hraje. Hlavním materiálem na výzdobu je pochopitelně levandule. Převládá barva fialová, řekl bych, ale choť mi vysvětlila, že je to barva levandulová. Pokud něco z levandule lze udělat, bylo to tu v nesčetných stáncích. Přemýšlel jsem, zda by dali levanduli i do tlačenky, a vida: dali. Tedy, abych byl přesný, objevili jsme jen Pâté a la Lavande.

Ale stejně ve Valensole máme nejraději jednu starou garáž na Rue du 19 Mars 1962, kde usměvavý staroušek Gilbert, prodává svazky levandule a levandulového oleje za velkoobchodní či spíš symbolické ceny, a to i ve dnech, kdy se nekoná Fete de la Lavande.